Prezidentští kandidáti se rázně postavili proti bruselské směrnici o zbraních. Pak spustil Jiří Drahoš: Je to chvályhodné, ale jsou tam rizika...

06.01.2018 17:44 | Zprávy

Právo Čechů na vlastnění zbraně podporují všichni prezidentští kandidáti. Ti se jednoznačně shodují v tom, že současná česká legislativa dostatečně prověřuje kandidáty na zbrojní průkaz. Většina z nich naopak nepovažuje za správný krok přijímat v tomto směru změny z Evropské unie. Uvedli to v anketě, kterou provedli organizátoři Petice proti regulaci zbraní a sebeobranných prostředků ze strany Evropské unie, jejichž iniciativu nazývají CzechForGuns (Česko pro zbraně). Ne všichni však mluví ohledně omezení ze strany Bruselu jednoznačně.

Prezidentští kandidáti se rázně postavili proti bruselské směrnici o zbraních. Pak spustil Jiří Drahoš: Je to chvályhodné, ale jsou tam rizika...
Foto: Vít Hassan
Popisek: Debata žen prezidentských kandidátů 5. 1. 2018 v prostorách Pražské křižovatky s názvem První dámy mezi námi

Mirek Topolánek tvrdí, že nošení zbraně patří k základnímu právu: „Česká republika je bezesporu demokratickou zemí s úctou k svobodám jednotlivce, která ctí individuální práva svých občanů. Pokud se tedy jakýkoliv občan svobodně rozhodne pro vlastnění zbraně a splní všechny zákony stanovené předpoklady pro její získání, nesmí mu být toto právo odepíráno,“ uvedl. Stejně tak vidí situaci i Jiří Drahoš, jemuž přijde současný způsob prověřování držitelů zbraní dostatečný a správný.

Zeman: Lidé mají mít možnost se bránit

A shoduje se s dosavadním prezidentem. „Evropa čelí islámskému terorismu, lidé mají mít možnost se bránit,“ odpověděl Miloš Zeman v anketě na otázku, zda souhlasí s právem prověřeného občana na legální soukromou zbraň a případnou obranu sebe a svých blízkých. Michal Horáček k tomu uvedl, že sám tohoto práva využívá. Rovněž jeho protikandidáti Marek Hilšer a Petr Hannig považují současný zákon za dostačující. „Každý občan v zemi, která garantuje svobody a respektuje právní stát, má mít právo nosit zbraň a rozhodnout o jejím použití,“ domnívá se Pavel Fischer. Jiří Hynek prohlásil, že udělá vše pro to, aby Češi o právo vlastnění zbraně nebyli připraveni.

Nikdo z kandidátů nevidí pro jakékoliv změny v zákonech důvod. Podle Petra Hanniga je současná legislativa naprosto přiměřená a jedna z nejlepších v Evropské unii. To samé si myslí také Michal Horáček: „Náš zákon o zbraních je jeden z nejlepších v Evropě. Proto mě pobouřilo, když nám Evropská unie svou směrnicí nutí něco horšího,“ uvedl Horáček v anketě. Pavel Fischer upozornil na to, že česká právní úprava je přísnější, než požaduje evropské právo a není tedy potřeba žádná významnější změna. Stejně to vidí Jiří Hynek: „Česká právní úprava je relativně přísná a to je dobře. Považuji za důležité zachovat stávající stav, protože bezúhonný, netrestaný, zdravotně a odborně způsobilý občan není pro stát bezpečnostním rizikem. Naopak, stát by se měl o takové lidi opírat,“ vysvětlil svůj postoj Hynek.

Topolánek: Trestných činů s nelegální zbraní je minimum a ubývá jich

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Co když bude Babiš odsouzen?

Není to jisté, ale ani vyloučené. Když k odsouzení dojde, jak se k tomu postaví ANO, které on založil a řídí? To ho odvoláte? Zatím ho všichni bráníte, ale je podle vás v pořádku, že vůbec kandiduje a podle všeho by chtěl být zase premiér, i když je minimálně trestně stíhaný?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala zkoprněl. Volič mu řekl, k čemu je jeho vláda dobrá

19:12 Fiala zkoprněl. Volič mu řekl, k čemu je jeho vláda dobrá

Premiér Petr Fiala (ODS) při setkání s občany opět zažil rozčarování. A sice když se dočkal výroku, …