Při nákupech přístrojů do nemocnic prý neselhává systém, ale jen jednotlivci. Babišovy nápady na změny jsou prý nesmyslné

23.11.2014 14:49

Krade se vytrvale v českém zdravotnictví, jak opakovaně naznačuje ministr financí Andrej Babiš (ANO), nebo se rezort daří stabilizovat, jak tvrdí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček? V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize o tom diskutovali ředitel VZP Zdeněk Kabátek, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění Tom Philipp (KDU-ČSL) a ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Pavlík. Hovořili o drahých přístrojích, drahých lécích i o dopadech na pacienty.

Při nákupech přístrojů do nemocnic prý neselhává systém, ale jen jednotlivci. Babišovy nápady na změny jsou prý nesmyslné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Kabátek, ředitel VZP
reklama

Podle náměstka Philippa by českému zdravotnictví prospělo zveřejňování smluv mezi pojišťovnami a jednotlivými zdravotnickými zařízeními. Vláda už prý v tomto smyslu připravuje legislativní kroky. Kabátek dal náměstkovi jednoznačně za pravdu. „Tento krok pomůže tomu, aby české zdravotnictví přestalo být démonizováno," podotkl Kabátek.

V tomto duchu se připojil i ředitel Pavlík, který ale obratem dodal, že nemocnice v poslední době prošly celkem sedmadvaceti audity. Už jen toto číslo samo o sobě ukazuje, že je nakládání s penězi podrobováno přísnému dohledu.

Proč by měl na nákup přístrojů dohlížet Babiš, ptá se ředitel nemocnice

Philipp navíc přislíbil, že bude nakloněn personálnímu posílení kontrolního oddělení, které si na nemocnice znovu posvítí. „Jestliže bychom se měli bavit o něčem, tak je to v cenách nákupů zdravotnického materiálu a léčiv," řekl jasně náměstek. Tam jsou finanční těžkosti mnohem větší než při nákupu zdravotnických přístrojů, byť jsou přístroje asi mediálně zajímavější. Kabátek je v této věci připraven poskytnout ministerstvu maximální součinnost.

Martin Pavlík se ale pozastavuje nad tím, kde vlastně máme problémy s nákupy zdravotnických přístrojů. Náš systém prý funguje a selhání jedinců je třeba řešit odpovídající cestou. Kroutil hlavou nad nápadem, že by tyto nákupy měly být centralizovány např. pod Ministerstvem financí, jak to naznačuje třeba ministr Andrej  Babiš.

Podle Kabátka by v českém zdravotnictví mělo být dosaženo toho, aby jednotlivé pojišťovny platily za stejnou skupinu diagnóz stejné peníze různým nemocnicím. Prozradil také, že VZP skončí po několika letech konečně v plusu, a to asi čtvrt miliardy. „Musím konstatovat, že díky aktivní snaze o hledání úspor a díky dalším vlivům skončí VZP v roce 2014 v kladných číslech," řekl Kabátek.

Náměstek Philipp sice poznamenal, že by to vždy mohlo být lepší a vždy je třeba hledat určité systémové kroky, ale každopádně je na tom teď české zdravotnictví lépe než v minulosti. „Já jsem optimistický," uvedl náměstek. Systém úhrad za jednotlivé úkony se bude kultivovat v nejbližších letech. Celý proces totiž není tak snadný, jak se to může zdát na první pohled, pročež změny chvíli trvají.

Ve studiu ale přislíbil, že nemocnice dostanou tolik peněz, aby mohly svým zaměstnancům zvýšit platy tak, jak to slíbila vláda, Kabátek k tomu podotkl, že se zapomíná na jednu věc. Ve středu všeho zájmu je vždy pacient a pojišťovny udělají všechno pro to, aby celý zdravotnický systém fungoval pro každého, kdo to bude potřebovat. V tomto mu dal za pravdu Pavlík. I pro něj stojí pacient ve středu všeho. A ať má jeho nemocnice jakékoli problémy, bude dělat vše pro to, aby to pacienti nepocítili.

„To, co odvádějí čeští lékaři, je z mého pohledu obdivuhodné," složil mu poklonu Kabátek.

Nemocnice u sv. Anny v problémech. Jak je řeší?

Ve vysílání se moderátor Václav Moravec věnoval ekonomickým situacím v českých nemocnicích. Například Nemocnice u sv. Anny v Brně je velmi zadlužená. „Naše současná zadluženost je pod jednou miliardou," prozradil Pavlík s tím, že pracuje na řešení tohoto problému. Řada „léčebných kroků" již je v běhu. Úplně nejdůležitější faktor představují nevýhodné platby od pojišťoven. „To je historicky náš největší problém," pokračoval Pavlík.

Jedním z kroků je i plánované snižování stavů. Prozatím bylo propuštěno asi šest desítek zaměstnanců, a to především v administrativní sekci, ale naplánováno je propuštění až 240 lidí, což se dotkne i zdravotnického personálu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

11:45 Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

„Nikoho jsem hygieně neudala, nejsem bonzačka. Půjčím si psa od sousedů a fízlové mi můžou políbit p…