Při projevu předáka bojovníků za svobodu Vodičky u pamětní desky Mašína došlo k incidentu

27.08.2016 5:15 | Zprávy

REPORTÁŽ Pan generál Mašín se obrací v hrobě. Pepa by tě zastřelil. Ozývalo se z davu přihlížejícího slavnostnímu odhalení pamětní desky generálmajora Josefa Mašína na Husově náměstí v Roudnici nad Labem. Právě řečnil předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička.

Při projevu předáka bojovníků za svobodu Vodičky u pamětní desky Mašína došlo k incidentu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Tři králové

"S jeho vystoupením nesouhlasím, ten člověk tady neměl co dělat," řekl pro ParlamentníListy.cz jeden z účastníků, kteří pískali při projevu šéfa ČSBS Jaroslava Vodičky, s tím, že byl Vodička údajně za bývalého režimu konfidentem Veřejné bezpečnosti. Na Husově náměstí v Roudnici nad Labem byla totiž v pátek odpoledne slavnostně odhalena pamětní deska československému legionáři a důslednému protinacistickému bojovníkovi Josefu Mašínovi, jenž byl v roce 2005 in memoriam povýšen do hodnosti generálmajora. Na akci se toho ale odehrálo mnohem víc.

Salutující europoslanec Štětina

Začátek akce se zhruba o čtvrt hodiny opozdil. V tu chvíli stály na Husově náměstí v Roudnici nad Labem tři vojenské džípy s americkými vlajkami obklopené necelými dvěma stovkami lidí včetně čestné stráže. Jaromír Štětina, poslanec Evropského parlamentu, s úsměvem zasalutoval jednomu z řidičů. Dcera generálmajora Mašína Zdena se davem prodrala o berlích k jedné z židlí rozestavených kolem zahalené pamětní desky, ale hned ji zvedli, aby odhalila desku. Pod ní pak čestná stráž a zainteresovaní účastníci položili věnce a květiny. Jako první hovořil předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. "Važme si členství v NATO a EU. Co by za to Josef Mašín tenkrát dal, kdyby bylo Česko součástí takových spojeneckých celků," prohlásil.

Bělohrádek nebo Bělobrádek

Dívčina uvádějící jednotlivé řečníky představila místopředsedu vlády pro vědu a výzkum jako Bělohrádka, proti čemuž se dotyčný Pavel Bělobrádek ohradil s tím, že se mu to ale stává dost často. Jak řekl, pro protinacistický odboj se v zemi ještě neudělalo dost, například nestojí pomník Tří králů a na školách v hodinách dějepisu se na tuto kapitolu v tuzemské historii moc nedbá. "Nechceme-li si vážit a přípomínat naše hrdiny, věřme, že přijde doba, kdy jich opět začne přibývat," dodal. Dívčina uvedla, že nyní vystoupí, slovenský velvyslanec Peter Weiss, načež se od lépe informovaných dozvěděla, že nedorazil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ricin, Vrbětice, novičok. „Zeman měl pravdu.“ Kotrba rozkládá BIS

5:00 Ricin, Vrbětice, novičok. „Zeman měl pravdu.“ Kotrba rozkládá BIS

Analytik Štěpán Kotrba v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz s redaktorem Radimem Panenkou zhodnotil p…