Při tomhle slově se otvírá kudla v kapse. Změní to Stanislav Křeček? Měl by

13.02.2020 11:19

Po zvolení Stanislava Křečka se ozývají z některých stran lamentace, že nový ombudsman docela určitě nebude hájit práva těch nejslabších a nejzranitelnějších. Advokátka, která si jej pamatuje z jeho profesní minulosti, si ale myslí pravý opak. Křečkovu volbu naopak oceňuje z toho pohledu, že se lidem při vyslovení slova „ombudsman“ nebude otevírat kudla v kapse, což se „podařilo“ minulé vykonavatelce úřadu.

Při tomhle slově se otvírá kudla v kapse. Změní to Stanislav Křeček? Měl by
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Křeček
reklama

 „Místo silného potřebného úřadu budou mít ti nejchudší oporu v ufňukaném debilovi, který nejslabšími pohrdá,“ ulevil si na sociální síti Jakub Janda. A zděšení podobného rázu projevovali i mnozí jiní.

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 31997 lidí
Jak je to ve skutečnosti s Křečkovým pohrdáním vůči nejslabším, to připomněla na sociální síti advokátka Monika Čírtková. Ta si Křečka pamatuje ještě z devadesátých let, kdy se člen ČSSD proslavil jako předseda Sdružení nájemníků. A tehdy se podle jejích vzpomínek nový Veřejný ochránce práv skutečně choval jako „ochránce“.

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 31997 lidí

„Zapsal do povědomí veřejnosti především svým neúnavným bojem za práva nájemníků,“ vzpomíná právnička. V devadesátých letech byly s bydlením jiné problémy než dnes, především byl trh s byty pokřiven regulací. Majitelé domů neměli vzhledem k fixovanému nájemnému na opravy a údržbu a „nájemní smlouva se dědila jako rodinné stříbro“.

Stanislav Křeček v této době vystupoval jako hlavní zastánce nájemníků. A z tohoto postoje neustupoval ani v situaci, kdy se ve prospěch majitel domů začal vyslovovat i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Stanislava Křečka to nezlomilo a zarputile hájil práva lidí, žijících v nájemním bydlení. „Vzpomínám si, že kdykoliv jsem viděla nějaký článek jím napsaný, už se mi ho ani nechtělo číst, protože jsem věděla, že to bude zase jenom volání po ochraně nájemců bytů, coby údajně slabší strany,“ vzpomínala. Jako právničce už se jí prý jeho postoj jevil často přehnaný, ale musela oceňovat jeho Křečkovu zásadovost a odhodlání.

Proto považuje za logický i další vývoj jeho kariéry v oblasti ochrany lidských práv. „Volba Stanislava Křečka zástupcem veřejného ochránce práv v roce 2013 mi proto připadala logická - jako obsazení funkce vhodnou osobou, která se nebojí zastat slabší strany,“ psala na Facebook.

A protože ani ve funkci zástupce ombudsmana podle ní nepůsobil žádné problémy, nemyslí si, že něco takového nastane nyní.

„Stanislav Křeček úřad veřejného ochránce dobře zná, občané se na něj jistě nepřestanou obracet a není důvod pochybovat, že aparát úřadu bude pod jeho vedením pracovat dobře,“ dodává Čírtková.

A připomněla, že u úřadu Veřejného ochránce práv je zcela zásadní, aby mu veřejnost skutečně důvěřovala a neváhala se na něj obracet.

„Stav, kdy se při slově 'ombudsmanka' začíná nezanedbatelné části občanů otevírat pověstná kudla v kapse, vskutku není normální ani žádoucí. A nezastírejme, že za tento velmi problematický obraz úřadu nese někdo odpovědnost. Úkolem nového veřejného ochránce práv ale nebude jitřit staré rány, nýbrž obnovit důvěru všech občanů v to, že ombudsman chrání i je,“ uzavřela advokátka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…