Při vší úctě k památce Borise Němcova... Tereza Spencerová se rozepsala o tajemných okolnostech jeho zastřelení

01.03.2015 17:15

Analytička Tereza Spencerová si na serveru Literárních novin klade otázku, co se může skrývat za vraždou liberálního ruského politika Borise Němcova. Ačkoli byl znám jako velký kritik prezidenta Vladimira Putina, podle Spencerové nebyla tato vražda v jeho zájmu. Autorka ale nabízí jinou teorii: O nedobrovolné oběti, která má opozici zviditelnit.

Při vší úctě k památce Borise Němcova... Tereza Spencerová se rozepsala o tajemných okolnostech jeho zastřelení
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Zavražděný kritik Kremlu Boris Němcov
reklama

O Borisi Němcovovi ze Soči se v jednu chvíli uvažovalo jako o nástupci někdejšího prezidenta Borise Jelcina. Když se jím později stal Vladimir Putin, Němcov se stal jeho ostrým kritikem. To ale neznamená, že by se jeho vražda Vladimiru Putinovi hodila, Němcov ho totiž na domácí scéně nijak zvlášť neohrožoval a jeho smrt poutá nevítanou pozornost zahraničí.

Putinovi se smrt opozičního předáka nehodí

"Některé ruské zdroje v této souvislosti připomínají dva roky staré Putinovo prohlášení, podle něhož ‘opozice hledá někoho, koho by proměnila v nedobrovolného mučedníka‘.

Zatímco ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič vraždu označil za cynický a zvěrský zločin, vyzdvihl Němcovou roli v ruské politice v 90. letech a vyjádřil pozůstalým soustrast, Putinův mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že ‘při vší úctě k památce Borise Němcova, z politického hlediska pro ruské vedení nebo Vladimira Putina nepředstavoval žádnou hrozbu‘. Pokud by se prý srovnala míra obliby Putina, vlády a Němcova, byl by Němcov jen o něco víc než obyčejný občan. Podle Peskova vražda nijak neovlivní pohled většiny Rusů na Kreml," podotýká autorka.

Celý komentář ZDE

Připomněla také, že ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil soustrast rodině Němcova a přislíbil důkladné vyšetření vraždy.

Stranou její pozornosti nezůstává ani fakt, že měl Němcov blízko k Ukrajině. Byl např. poradcem prezidenta oranžové revoluce Viktora Juščenka. V současnosti poukazoval na ruskou roli v ukrajinské krizi, což je pro členy kyjevské vlády jedním z možných motivů k jeho zavraždění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

16:22 Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

„V médiích, od Romů ani levicových aktivistů, jsem nepostřehl starost o policisty.“ Diskutovaný post…