Přibáň: Osvobození Rudou armádou? To pak nacisté osvobodili Ukrajinu a Pobaltí

08.05.2023 10:52 | Ze sítí

8. května 1945 skončila druhá světová válka. Československo stálo na straně vítězných spojenců. Většinu území Československa osvobodila Rudá armáda. Stejná Rudá armáda, která však na svých bajonetech přinesla autoritářský režim, který v Československu přetrval dalších 40 let. Dobrodruh Dan Přibáň prohlásil, že tento fakt nelze od osvobození oddělit. A není sám.

Přibáň: Osvobození Rudou armádou? To pak nacisté osvobodili Ukrajinu a Pobaltí
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Z výročí květnového povstání v roce 1945 proti nacistickým okupantům

Česká republika si dnes připomíná 78. výročí konce druhé světové války, ve které stálo Československo na straně vítězů. Část našeho území osvobodila americká armáda, ale většinu území Československa osvobodila Rudá armáda.

Dobrodruh Dan Přibáň v této souvislosti připomněl, že sovětští vojáci zdaleka jen neosvobozovali, ale přinesli s sebou také autoritářský režim, který ovlivnil Československo na více než 40 let.  

„Oddělit ‚osvobození‘ Česka Sovětským svazem od toho, co se dělo potom, nelze, protože jedno způsobilo druhé. Pokud bychom to oddělili, byl by osvobozením i útok nacistů na východní Polsko, Pobaltí, Bělorusko a Ukrajinu, které, pokud použijeme stejnou optiku, osvobodili od sovětské okupace. Co se dělo potom však jasně ukazuje, že o žádné osvobození nešlo. Stejně jako v případě SSSR a Česka,“ napsal Přibáň.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Spousta lží a nepřesností, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAch jo (bls1) , 08.05.2023 11:39:03
Na jaře 1945 žádné Československo neexistovalo. Slováci si dobrovolně vybrali samostatnou cestu a to je přivedlo mezi poražené země. Obnovení Československa byl diplomatický úspěch Edvarda Beneše (draze vykoupený např. krví československých vojáků ve vojensky nesmyslném dobývání Dukelského průsmyku) a velkorysosti SSSR. Kdyby tenkrát chtěl Stalin připojit k SSSR (dnešní Ukrajině) nejenom Podkarpatskou Rus, ale celé Slovensko, nikdo by neřekl ani popel. Je lež, že by k nám "Rudá armáda ... na svých bajonetech přinesla autoritářský režim". Naopak, na rozdíl od americké armády, která ze západní Evropy nikdy neodešla, Rudá armáda naše území opustila. Vláda komunistů vzešla z demokratických v roce 1946 a nebyla tedy důsledkem nějakého vojenského puče, ale přetrvávajícího znechucení našich občanů z chování západních zemí v době Mnichova.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

5:00 Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

Rudá armáda osvobodila Plasy na severním Plzeňsku a celá divize zůstala až do podzimu. Vojáci „neoku…