Příbuzní šíleného střelce možná o leccos přijdou kvůli odškodnému. I když sami nestříleli

3. 4. 2015 16:44

Příbuzní střelce z Uherského Brodu pravděpodobně ještě prožijí nemilé chvíle. Ačkoli manželka a syn Zdenka K. nikoho nezastřelili, podle nového občanského zákoníku musejí pozůstalým po obětech masakru zaplatit odškodné, které se nebude vypočítávat podle tabulek jako dosud. Žalující si mohou říct, o kolik uznají za vhodné, pokud svůj nárok dokážou obhájit. Server Aktuálně.cz ale zároveň dodává, že se pozůstalí po střelci mohou bránit.

Příbuzní šíleného střelce možná o leccos přijdou kvůli odškodnému. I když sami nestříleli
Foto: vlada.cz
Popisek: Premiér Sobotka uctil památku obětí v Uherském Brodě

Původní občanský zákoník stanovil, že za zabití osoby náleží pozůstalým odškodnění podle tabulek, které nepřesahovalo 240 tisíc korun. Nový občanský zákoník se na to dívá jinak. Pozůstalí po obětech trestného činu mohou po příbuzných viníka požadovat odškodnění ve výši, jakou uznají za vhodnou, pakliže si ji dokážou soudně obhájit. Soud rozhodne podle okolností a vlastního uvážení.

Každému půl milionu korun. Nebo...

Platí to i pro případ střelce z Uherského Brodu, jehož otřesný čin se rozebíral např. ve čtvrtečním pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové. Příbuzní muže, jenž zastřelil osm lidí, budou muset vyplatit odškodnění, pokud ho budou pozůstalí požadovat, přestože manželka ani syn Zdeňka K. nikoho nezastřelili. Zatím o ně nikdo nepožádal.

„Střelba v Uherském Brodě však byla natolik mimořádný úmyslný zločin, že pro příbuzné vraha jsou výchozí okolnosti u případného soudu velmi nepříznivé. Soudy podle příkladů z praxe posledních měsíců přiznávají mnohem vyšší odškodné. A nejen partnerovi nebo dětem, ale i sourozencům oběti nebo jeho vnoučatům. Každému zpravidla okolo půl milionu korun,“ píše server.

Pozůstalí po střelci se ale mohou také bránit. Pokud uplatní „výhradu soupisu pozůstalosti“, muselo by se napřed spočítat, co Zdeněk K. vlastnil, a výše celkového odškodného by nemohla překročit zjištěný součet. Na každého pozůstalého obětí by tak zřejmě zbylo jen pár tisíc, pokud by se např. prodala polovina domu, který zřejmě vlastnil spolu s manželkou. Jestliže však pozůstalí onu výhradu neuplatní, museli by zaplatit vše, o čem by rozhodl soud. Zatím je to stále však jen hypotetická úvaha, protože o odškodnění nikdo nepožádal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

7:55 Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce da…