Přijdou další útoky, bude ještě hůř. Syn Palestince a český zelený odkrývá, jak uvažují muslimští fanatici

08.01.2015 11:36

Středeční brutální útok v redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo přiměl server iDNES.cz k oslovení politologa Šádího Shanaáha. Ten tvrdí, že jakákoli akce islámských radikálů posiluje pozice islamofobů, a středeční krveprolití tak zřejmě vyvolá další vlnu protimuslimské nenávisti. Zaniká prý bohužel fakt, že se jedná o činy jednotlivců, které muslimská většina odsuzuje.

Přijdou další útoky, bude ještě hůř. Syn Palestince a český zelený odkrývá, jak uvažují muslimští fanatici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlící se muslimové

Zásadní otázkou serveru iDNES.cz bylo, zda strašlivý teroristický čin povede k dalšímu nárůstu evropské vlny antiislamismu. „Zcela určitě, protože extremisté na obou stranách se vzájemně utvrzují a posilují ve svých argumentech. Jakákoli akce extremistů a lidí, kteří zaštiťují své činy islámem, se stává potvrzením argumentů islamofobů, že se všemi muslimy je něco v nepořádku. V těchto obviněních pak zaniká fakt, že se jedná o činy jednotlivců, kteří ale nereprezentují muslimskou většinu. Jsou to teroristé, kteří jsou hrozbou pro celou společnost. Ublížili svým obětem, ale i všem muslimům. Nyní se na jednu stranu zvyšuje islamofobie, a zároveň se objevují teroristické akce radikálů. Tento koloběh událostí bohužel společnost v Evropě polarizuje,“ říká Shanaáh, který je synem Palestince a Češky, a v politice je aktivní ve straně Zelených.

Politolog vidí nebezpečí v tom, že lidé, kteří stojí mezi těmito dvěma extrémními póly a dosud nejsou vyhraněni ani na jednu stranu, budou vtáhnuti do argumentace radikálů. Těch lidí, kteří se výrazně radikalizují je ale podle ředitele Česko-arabského centra pro kulturní dialog INSAAN velmi málo, zato jsou prý hodně slyšet.

Extrémní alternativy by poškodily demokracii

„Muslimové, kteří jsou schopni ve jménu islámu nebo nějaké jeho pokřivené verze, ve kterou věří, spáchat takové teroristické činy, které se staly ve Francii, jsou pouze jednotlivci. Těžko říct, jestli jich přibývá nebo ne. Lidí, kteří jsou schopni zradikalizovat se do takovéhoto stupně, poslední dobou přibývá v souvislosti s tím, co se děje v Iráku a Sýrii. Ale pořád jsou to pouze jednotlivci,“ zdůraznil odborník.

Šádí Shanaáh je přesvědčen, že ani na opačném břehu není tak radikálních osob mnoho. „Ti, kteří v sobě mají opravdu velkou zášť proti muslimům, jsou vlastně také jen jednotlivci. Zbytek lidí, kteří chodí na protimuslimské demonstrace a na Facebooku lajkuje stránky typu Islám v ČR nechceme, tak to nejsou v jádru radikálové nebo xenofobové. Mají zkrátka dojem, že s islámem je něco v nepořádku, chtějí to dát najevo a nehodlají se přitom zabývat detaily, jako kolik muslimů je takových a takových. Muslimové pro ně představují riziko. Extrémní alternativy, jako je nějaký odsun či internace muslimů, samozřejmě možné jsou. Ale myslím si, že ta ztráta a poškození demokracie společnosti, ke které by tím došlo, by za to nestály. Poškození demokracie by bylo daleko větší než přínos v tom, že by se zmenšilo riziko terorismu,“ myslí si Shanaáh.

Pro server iDnes.cz však vyjádřil názor, že i po středeční tragédii v Paříži se bude situace přece jen vyvíjet příznivěji a rozumná většina se postaví proti extremismu na obou stranách. „Já si myslím, že to tak zcela určitě dopadne. Není přirozená povaha společnosti, aby byla dlouhodobě ve stavu extremismu. Je nutné zachovat si chladnou hlavu a nenechat se unést nenávistí. Myslím, že obrovskou roli v tom hrají politici a vůbec kulturní, mediální i politické elity, protože ty mají společenskou zodpovědnost. Emoce by měly obracet pozitivním směrem. Nemají to samozřejmě zamazávat a říkat, že se nic nestalo, ale spíš zdůrazňovat to pozitivní, co nás spojuje,“ uvedl.

Pro francouzské muslimy to byl určitě šok

„Myslím, že každý muslim ve Francii, který otevřel zprávy, musel mít jednak pocit, že to je hrozné, co se stalo těm konkrétním lidem v redakci. Ale za druhé také, že je hrozné, co se stane a jaké reakce okolí on sám teď má očekávat. Z každé takové zprávy o násilí, které se děje v Iráku nebo v Sýrii, jsou už normální muslimové bezradní. Neustále se po nich chce, aby se za to omlouvali a distancovali se od toho,“ uvádí politolog.

Problém podle něj je také to, že muslimská komunita, po které se chce omluva, vlastně není. „Neexistuje jedna muslimská komunita, která má jeden hlas. Evropští muslimové mají různý etnický původ, různé politické přesvědčení. Někdo je pravičák, někdo je levičák, někdo se o politiku nezajímá, někdo je z Bangladéše, jiný z Jemenu. I víra je u nich různě intenzivní. Proto často necítí povinnost omlouvat se za nějaké vrahy, se kterými nemají nic společného. To je, jako kdybychom chtěli po nějakém Čechovi, aby se omlouval za Ku Klux Klan jen proto, že je také bílý,“ řekl serveru.

Muslimské demonstrace proti Islámskému státu přesto probíhají…

Řada muslimů se ale k tomu vyjadřovat chce. „Už před tímto činem ve Francii muslimové proti Islámskému státu demonstrovali. Stejně tak demonstrují němečtí muslimové. Nebo třeba na Facebooku vznikají různá hnutí, jako Ne mým jménem. To je takový pozitivní efekt, který nešťastným způsobem přivodily tyto tragédie. Muslimové se pomalu mobilizují, aby řekli výrazné ne,“ myslí si Shanaáh.

Nárůstu počtu radikálních muslimů v Česku se politolog oslovený iDNES.cz neobává. „My na to nemáme nějaké předpoklady, protože většina muslimů v České republice jsou lidé, kteří sem přišli studovat třeba v sedmdesátých, osmdesátých letech a jsou spíše ze sekulárních kruhů. Naše imigrační politika je jedna z nejpřísnějších v Evropě a hodně muslimů směřuje spíš do zemí, které jsou jim historicky bližší, protože tam byly kolonie nebo tam mají příbuzné. Komunita u nás se dramaticky nezvětšuje,“ vysvětlil Shanaáh.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…