Přijede dalajláma, nic proti němu, a mladí lidé... Biskup Malý promluvil na besedě. Došlo i na Havla a muslimy

26.11.2016 10:50 | Zprávy

REPORTÁŽ „Nejsem pro sňatky lidí stejného pohlaví,“ řekl na besedě sdružení Mozaiky Platform dialog bývalý disident, chartista, nynější katolický kněz a pomocný biskup pražský Václav Malý. Kritizoval současný individualismus ve společnosti a informoval také o svých cestách mezi křesťany na Blízkém východě a v Africe. Zavzpomínal samozřejmě i na Chartu 77 a Václava Havla.

Přijede dalajláma, nic proti němu, a mladí lidé... Biskup Malý promluvil na besedě. Došlo i na Havla a muslimy
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Pomocný biskup pražský Václav Malý

„Člověk by měl stát za tím, o čem je přesvědčen, že je správné. To nemá nic společného s fanatismem nebo nějakým jednostranným viděním světa. Člověk by si měl zachovat páteř,“ uvedl na úvod více než hodinového setkání Václav Malý.

Izolace, izolace

„Nebyl jsem předurčen k tomu, abych se stal knězem, i když jsem ministroval, ale byl jsem normální divoký kluk jako všichni chlapci a děvčata,“ představil se dále. „Měl jsem potíže s kázní. Protože jsem se dobře učil, tak jsem měl mnoho času přemýšlet i o různých lotrovinkách. Nikdy jsem nebyl podrazák. Takže jsem pěkně dostával doma přes nahou. Dnes když dítěti dáte pohlavek, tak v rámci politické korektnosti se to okamžitě řeší, že se má domlouvat, že se to nepatří a že je to šikana. Nakonec musím říci, že jsem rád, že jsem přes tu holou dostával, i když jsem měl vztek a zrovna se mi to nelíbilo, ale přesně jsem věděl, za co jsem dostal.“

Intenzivně prožil také šedesátá léta. “Díky rodičům jsem měl jasno, co je to socialismus, protože k nám koncem padesátých a začátkem šedesátých let chodili lidé, kteří se vraceli z kriminálu, takže jsem neměl žádné iluze ani o roku 1968 o socialismu s lidskou tváří, nicméně to uvolnění – spousta třeba výstav – bohužel nyní zdaleka není tolik pěkných výstav, jako to bylo v šedesátých letech, kdy byl v čele Národní galerie pan Kotalík,“ posteskl si Malý. V té době prý přemýšlel, že by studoval archeologii Blízkého východu, proto se začal učit hebrejsky, arabsky a představoval si, že bude na vykopávkách v Jordánsku, Iráku, či v Libanonu. "V roce 1968 přišla okupace a v roce 1969 odešly klamavé symboly osmašedesátého a tehdy jsem začal pozorovat, že se lidé začínají zase bát, začínají se přetvařovat.“

Poté vzpomněl na svá církevní studia v Litoměřicích: „…byli jsme izolováni od světa, to bylo od tehdejšího režimu velmi prohnané. Byli jsme vystrčeni mimo Prahu, takže jsme neměli kontakt s vysokoškolským prostředím Prahy.“

V každém člověku hledejme dobro

„Dnes přeji mladým lidem, že mají možnost získat opravdu důkladné vzdělání. Jenže to je taková otázka, co dnes vzdělání je. Já bych řekl, že jsme v době dost nevzdělané, že jsme v době ovládání různých technologií, ale celkový přehled, umět si dávat věci do souvislostí, vidět svůj obor, že má souvislost i s dalšími obory, to bych řekl, že dnes poměrně chybí,“ vyslal vzkaz mladé generaci biskup Malý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…