Přijedu k vám domů! Minář z Milionu chvilek přitvrdí: Teď mu jde o víc. Nejen o Babiše. A bude to velké

08.01.2020 7:34

Na konci února začne další vlna událostí spolku Milion chvilek nazvaná Štafeta pro demokracii. V 13 krajských městech se postupně každý týden uskuteční protestně-diskusní akce, poslední bude v Praze. Účelem diskusní části bude vytáhnout na světlo důležité problémy včetně lokálních. Vzhledem k tomu, že se podle spolku střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) prohlubuje, bude nadále požadovat jeho demisi. Na včerejší tiskové konferenci to řekl předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář. Do června 2021 chce spolek projet celé Česko a docílit toho, aby v parlamentních volbách zvítězily demokratické strany.

Přijedu k vám domů! Minář z Milionu chvilek přitvrdí: Teď mu jde o víc. Nejen o Babiše. A bude to velké
Foto: Repro YouTube Neurazitelny.cz
Popisek: Mikuláš Minář
reklama

„Na konci února vypukne další vlna akcí, kterou jsme nazvali Štafeta pro demokracii. Vzhledem k tomu, že nás na podzim čekají krajské volby, uskuteční se celkem 13 protestně-diskuzních akcí ve všech krajských městech České republiky. Každý týden jedno krajské město a pak Praha. Akce budou mít část protestní a část diskuzní, jejímž účelem bude vytáhnout na světlo problémy a nejrůznější témata. Vzhledem k tomu, že Babišův střet zájmů se nadále prohlubuje, budeme nadále požadovat jeho demisi. Rozšíříme důležité informace o problémech a průšvizích Andreje Babiše po celé republice. Zesílíme občanský tlak na jeho demisi a dáme prostor pro vlastní iniciativu a kreativitu lidem v regionech. Krajská města však budou teprve začátek,“ řekl Minář.

Anketa

Milion chvilek pro demokracii se pochlubil patnáctiletou aktivistkou. Je dobře, že takto mladí lidé politicky vystupují?

4%
96%
hlasovalo: 14721 lidí

„Do června 2021 projedeme křížem krážem celou republiku. Ještě mnohem více než o rezignaci Andreje Babiše nám však půjde o budoucnost po Babišovi. Proto se naším hlavním cílem pro následující dva roky stává společně docílit toho, že demokratické strany zvítězí v parlamentních volbách,“ dodal předseda spolku.

Anketa

Kdyby Milion chvilek uspořádal akci kousek od vašeho domu, co byste udělali?

hlasovalo: 29426 lidí

Milion chvilek toho chce dosáhnout tím, že každý z občanů se stane médiem, aby se o premiérových problémech dozvědělo co nejvíce lidí. Na světlo chce vytáhnout hlavní problémy země včetně důležitých regionálních témat, chce pokračovat v aktivizaci občanské společnosti. Dále bude také vyžadovat od demokratických opozičních stran jasnou vizi, aktivní snahu oslovit nové voliče a rozumnou formu vzájemné spolupráce.

„Naším hlavním cílem pro další dva roky je docílit toho, že demokratické strany zvítězí ve volbách. Každý z nás se stane médiem. Díky společnému úsilí se o Babišových problémech dozví každý. Vytáhneme na světlo hlavní problémy země, včetně důležitých témat. Budeme i nadále pokračovat v aktivizaci občanské společnosti. Budeme i nadále vyžadovat od demokratické opozice jasnou vizi. Je to velký cíl. Ale pokud se ve svém úsilí spojí všichni, kterým na demokracii záleží, zvládneme to,“ uvedl Minář. 

„Úsilí Milionu chvilek se od počátku stále rozšiřovalo a posunovalo. Milion chvilek se za dva roky existence rozvinul o dalekosáhlejší cíle. Na začátku stál Milion chvilek 1.0, to byla především petice za odstoupení Andreje Babiše,“ sdělil Minář, podle  jehož slov petice za odstoupení premiéra má téměř půl milionu podpisů. 

„Milion chvilek 2.0 měl ještě navíc za cíl probudit a rozhýbat občanskou společnost. Milion chvilek 3.0 v sobě zahrnuje obě předchozí verze a rozšiřuje svou činnost o politický cíl. Chceme společně docílit toho, že demokratické strany zvítězí v parlamentních volbách  v roce 2021,“ zdůraznil Minář. „Jsme si vědomi toho, že dosažení tohoto cíle nezáleží jenom na nás, ale i na stranách samotných a na voličích,“ uvedl s tím, že však  věří, že společným úsilím to lze zvládnout. 

Podle Mináře je však najít vhodnou možnost kooperace pro strany obtížné. „Tento rok ukáže díky krajským volbám v říjnu, jestli jsou schopny se na spolupráci v nějaké formě domluvit. Věříme, že demokratické strany přijdou s kvalitní nabídkou. Pokud spolupracovat nedokážou, bude to signál, že nelze očekávat výraznou spolupráci ani v parlamentních volbách. V tom případě bychom byli mnohem kritičtější,“ uvedl. Zopakoval také, že Milion chvilek se neplánuje stát politickou stranou.

„Naše role je oživit občanskou společnost, rozšířit informace o problémech Andreje Babiše, aby zkrátka co nejvíce lidí znalo alternativu. Bráníme a hlídáme demokracii, jsme schopni mobilizovat,“ sdělil Minář. „Naším úkolem je přispět k tomu, že se společnost vnitřně promění, více lidí přijde k volbám a bude vybírat z demokratické nabídky stran,“ dodal. 

Spolek loni pořádal dvě největší veřejná shromáždění po listopadu 1989 na pražské Letné. V červnu dorazilo podle organizátorů na 250 000 lidí. Podle údajů mobilního operátora T-Mobile to bylo až 283 000 demonstrantů, policie operovala s číslem kolem 200 000 demonstrantů. Podobný počet lidí přišel také 16. listopadu – policie uváděla 250 000 účastníků, T-Mobile 257 000. Za loňský rok spolek zorganizoval v 370 obcích a městech 1 500 akcí. Letos chce uspořádat po celé ČR více než 200 besed, diskusí či jiných událostí, na které chce zvát i odborníky a známé osobnosti.

Server Neovlivní.cz v pondělí uvedl, že audit Evropské komise k zemědělským dotacím konstatuje, že Babiš je ve střetu zájmů a dál ovládá holding Agrofert. Ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond uvedly, že zatím finální zprávu Evropské komise k auditu nemají. Mají prý pouze materiály pro dvoustranné jednání, které je plánováno na konec ledna.

Střet zájmů u premiéra konstatoval i předchozí audit EK, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Předseda vlády odmítá obvinění, že je ve střetu zájmů a že Česku hrozí vracení evropských peněz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Směřujeme do „1984“ od Orwella. Covid? Tohle nesedí

7:58 Generál Šándor: Směřujeme do „1984“ od Orwella. Covid? Tohle nesedí

Andor Šándor, bezpečnostní analytik, sdělil, že žijeme v nebezpečné době. V době, která je svázána p…