Přijetí eura by naší ekonomice prospělo, míní europoslanec Niedermayer

23.06.2017 19:05 | Zprávy
autor: vef

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer vystoupil v dnešním vysílání pořadu Interview ČT24. Tématem rozhovoru byla především situace v Evropské unii. A řeč byla samozřejmě i o euru.

Přijetí eura by naší ekonomice prospělo, míní europoslanec Niedermayer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

„Visegrádské země jsou sice čtyři země, které mají leccos společného, ale je to příliš málo na to, aby to blokovalo jednotlivá rozhodnutí Evropské unie. Věcně jsme mnohem blíže západním zemím, než abychom měli své postoje blízké Maďarsku a Polsku,“ domnívá se Niedermayer. „Naše pozice v Evropské unii není tak úplně špatná,“ míní bývalý viceguvernér ČNB. 

„Jsme vnímáni jako svorník mezi novými zeměmi a původními zeměmi Evropské unie. Máme výjimečnou pozici, kterou někdy využijeme a jindy prohospodaříme,“ podotkl. Niedermayer pak pohovořil o kvótách, které Česká republika odmítá. 

„Vláda podnikla poměrně bezprecedentní krok. Nevím, jak často se stává, že vláda politicky řekne, že nebude plnit unijní usnesení,“ poznamenal ke krokům české vlády Niedermayer. „Uprchlická krize byla velká a nebyla jiná možnost, že se země dohodly na nějakém jiném systému,“ řekl na obhajobu kvót europoslanec. Navíc připomněl, že jsme dobrovolně uvedli, že přijmeme přes 1 000 migrantů, dosud jsme jich však přijali 13. Hlavní priorita by však podle Niedermayera měla mířit přímo na místo, odkud lidé utíkají. „Česká republika patří mezi jedny z aktivnějších zemí. Posíláme naše experty do nejrůznějších zemí,“ poznamenal europoslanec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…