Přijmeme 900 uprchlíků, kvóty platí, řekl Prouza. Ale Erik Best vytáhl jiná slova

16.02.2016 8:41

Státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza uvedl v rozhovoru pro MF Dnes, že držíme dohody. Kvóty jsou dle něj náš závazek a ten platí. Rozhovoru si povšiml hned ráno i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček, který jej následně okomentoval na sociální síti Facebook. „Páně premiérova zahraničněpolitická ruka Tomáš Prouza v Mf DNES: Kvóty platí, je to náš závazek. Letos by ČR mohla přijmout asi 900 migrantů,“ poznamenal k rozhovoru mluvčí.

Přijmeme 900 uprchlíků, kvóty platí, řekl Prouza. Ale Erik Best vytáhl jiná slova
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

Prouza mimo jiné také obhajoval summit zemí Visegrádské skupiny a jeho přípravu na odříznutí Řecka. Podle něj jde o nutnou reakci na situaci, kdyby jiné plány nevyšly. Podle něj je nyní věcí, která určitě pomůže, to, že vlnu migrace mohou zastavit i lodě NATO v Egejském moři. „Už dnes funguje velmi dobře turecko-řecká spolupráce v rámci Aliance a tato akce ji ještě prohloubí. NATO má navíc ve Středozemním moři už nyní velké množství lodí, takže mohou velice rychle zasáhnout. Třetí důležitou věcí je, že lodě NATO budou moci lidi, které zachytí, odvážet zpět do Turecka,“ uvedl Prouza. Lodě Frontex oproti tomu musely zachráněné migranty odvézt do Řecka a operovaly v řeckých výsostných vodách. 

Turecko podle Prouzy prozatím migrační krizi nezamezuje. „Turci nedělají, co slíbili. Zároveň Turci vědí, že Evropa bude mít trpělivost maximálně do konce března. A pokud ta čísla výrazně neklesnou, řada zemí dohodu s Tureckem vzdá a bude přemýšlet nad tím, kde jinde ten proud migrantů zastavit,“ poznamenává. Dle něj je uprchlíky možné zastavit na severní hranici Řecka s Makedonií, Bulharskem a Albánií. 

Řecko se dle názoru státního tajemníka dostane pod obrovský tlak. „Budou se tam hromadit stovky tisíc lidí a Unie bude muset Řecku poskytnout masivní pomoc, aby to zvládlo. A dokud se neuklidní konflikt v Sýrii, tak bude proud pokračovat. To, co nejvíce může omezit jarní vlnu migrantů, je proto zřejmě nyní uzavřená dohoda o příměří v Sýrii. Asadova ofenziva je to, co žene desítky, stovky tisíc lidí ze Sýrie pryč,“ podotkl.

Jak následně uvedl, Česko v současné době přijímá spoustu lidí z Ukrajiny a východní Evropy. 

Rozhovoru si všiml také americký novinář žijící v Česku Erik Best a okomentoval jej na svém facebookovém profilu. „Chovanec: Dokud nebudou fungovat hotspoty, tak těžko letos někoho přijmeme,“ uvedl v souvislosti se slovy státního tajemníka Tomáše Prouzy, který uvedl, že přijmeme 900 migrantů, výrok ministra vnitra Chovance. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…