Přímá volba vyjde na 655 milionů, nedá se spojit s jinými

15.01.2012 19:57

Přímá volba prezidenta se nestihne spojit s podzimními krajskými a senátními volbami. K urnám tak půjdou voliči až třikrát a prezidentská volba vyjde stát na 655 milionů. Pokud by se ji podařilo spojit s jinými volbami, výrazně by se ušetřilo, ale to není možné ani z ústavního hlediska. Zákon totiž říká, že volba prezidenta se musí uskutečnit v posledních šedesáti dnech volebního období úřadujícího prezidenta.

Přímá volba vyjde na 655 milionů, nedá se spojit s jinými
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost
reklama

„Navrhovali jsme, aby bylo volební období prezidenta šest let a volba se spojila s jinými volbami. To ale neprošlo,“ uvedl pro Aktuálně.cz Jeroným Tejc. Volba nového prezidenta se tak uskuteční nejdříve 7. ledna 2013.

Prezidentské volby vyjdou státní pokladnu na 655 milionů. Pokud by se je podařilo spojit ještě s jinými volbami, stát by výrazně ušetřil. To ale patrně nebude možné - ani do budoucna. Sněmovní volby se konají v květnu nebo v červnu a komunální, krajské a senátní v říjnu nebo v listopadu. Volba prezidenta, na kterou jsou vyhrazeny první tři měsíce v roce, se nikam připojit nedá.

Senátem volba projde

Přímou volbu Senát pravděpodobně schválí. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha slibuje, že ruku zvednou tak tři pětiny senátorů. „Vím tak o dvou třech, kteří jsou principiálně proti," řekl Aktuálně.cz.

Podporu má volba i u senátorů ODS. „Je mezi námi určitá skupina, která to principiálně odmítá. Větší část ale souhlasí a část ještě váhá," řekl první místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka.
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…