Primář Sova: Je to jasné. S respirátory to bude horší. Lidé je totiž...

19.02.2021 22:40

Od pondělka vláda nařídila povinné nošení respirátorů třídy FFP2. Odborníci si však nejsou jisti tím, zdali toto opatření povede k tomu, že budou lidé užívat respirátory správně; a také, že ty jednorázové po použití vyhodí. Předpovídají, že respirátory u mnohých lidí čeká podobný osud jako jednorázové roušky, které úplně jedním použitím neskončily. Primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc Milan Sova předpovídá, že se vše s nástupem respirátorů nezmění. Respirátor navíc lidé už ani „jednou za čas“ nevyperou.

Primář Sova: Je to jasné. S respirátory to bude horší. Lidé je totiž...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Respirátory FFP2 a KN95

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

66%
34%
hlasovalo: 23209 lidí
Vláda od pondělí nařídila dvojkové respirátory na úřadech, v hromadné dopravě či v obchodech a v dalších veřejných místech – dovolila též nouzové řešení spočívající v nošení dvou lékařských roušek přes sebe, to však má pouze lidem pomoci do doby, než si respirátory pořídí.

Respirátory třídy 2 sice mají mnohem lepší filtrační vlastnosti než roušky, ale chrání pouze za předpokladu, že je lidé umí dobře užívat a zároveň se správnou manipulací je i pravidelně vyměňují.

Právě měnění respirátorů, které se cenově pohybují průměrně kolem 20 Kč za kus, tak může 4členné rodině dosti rozhodit společný rozpočet.

Kvůli nové povinnosti od vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) nyní taková rodina měsíčně utratí za ochranné pomůcky minimálně 2500 korun. Tedy za předpokladu, že si všichni budou respirátory měnit po maximálně 8 hodinách.

Realita však může být úplně jinde... i odborníci si myslí, že mnoho lidí takové útraty nebude chtít podstoupit či si je jednoduše všichni nebudou moci dovolit.

Nepříliš hygienické zacházení s respirátory předpovídá pro server CNN Prima News i šéf plicního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Milan Sova. Upozornil, že již nyní lidé nezacházejí úplně dobře ani s rouškami a že ty jednorázové rozhodně pro mnohé jednorázovými nejsou. Namísto jednoho použití je lidé nosí i měsíce a nosí je všude tam, co mají po ruce, v kabelkách, v taškách nebo i po kapsách.

S respirátory se to pak zřejmě jen zhorší. „Rouška, kterou jednou za čas vyprali, oproti respirátoru, který by nosili několik měsíců. Asi nikdo z nás nedokáže odhadnout, co to bude znamenat, ale ta situace nastane, to je celkem jasné,“ předpověděl během srovnání respirátoru s rouškou.

Že by si lidé svědomitě měnili respirátor každých osm hodin, nečeká. Odkázal na to, že někteří poprvé investovali do roušky v březnu, a od té doby ji stále používají. Respirátory tak zřejmě čeká podobný osud.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

22:01 Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

„Všichni rozzuření doběla!“ Ve frontách na covid testy lidé nadávají na opatření i nekonečné čekání.…