Primátor Hřib: Čína? To bylo takto. Smlouva s Pekingem nám nic nepřinášela

06.01.2020 8:47

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se v rozhovoru pro Respekt vyjádřil mimo jiné ke zrušení partnerské smlouvy s Pekingem, kterou uzavřela předchozí primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Uvedl také to, v čem je lepší než jeho předchůdkyně.

Primátor Hřib: Čína? To bylo takto. Smlouva s Pekingem nám nic nepřinášela
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

„Je obtížné srovnávat se s někým, kdo byl ve funkci čtyři roky, zatímco já teprve rok. Nejzásadnější ale, myslím, je, že nám se podařilo po letech stagnace rozhýbat velké záležitosti, jako je stavba metra D, kterou jsme zahájili geologickým průzkumem. Těsně před koncem roku jsme podali žádost o stavební povolení a vyřešily se dohody s vlastníky pozemků u stanic metra, což se považovalo za neřešitelné. Dále jsme zahájili stavbu Trojské lávky a řešení terasy na metru Budějovická, se kterou se předchozí reprezentaci taky nedařilo pohnout,“ poznamenal ke srovnání s Krnáčovou Hřib. Podle jeho slov se zkrátka podařilo Prahu rozhýbat. 

Anketa

Je dobře, že Donald Trump nechal ,,oddělat" Kásima Sulejmáního?

hlasovalo: 14112 lidí

Když padla otázka na zrušení partnerské smlouvy s Pekingem, Hřib se bránil, že rozhodnutí přejednat smlouvu s Čínou nebylo jeho, ale městské rady. „Bylo to rozhodnutí, které vycházelo ze závazků všech koaličních klubů. Všichni členové koalice kritizovali smlouvu už v době, kdy se uzavírala, tedy v roce 2016. Už tehdy jsme říkali, že je to chyba, tak by asi nikoho nemělo překvapit, že když jsme se dostali k moci, tak se snažíme chybu našich předchůdců napravit,“ sdělil Hřib.

Praha byla podle jeho slov úplně zbytečně zatažena do zahraniční politiky, konkrétně klauzulí o jedné Číně. „Ve smlouvě mezi dvěma městy neměla nikdy co dělat,“ podotkl. „Chtěli jsme dát tu klauzuli pryč, protože se jedná o téma, které je jednak záležitostí spíše pro ministerstvo zahraničí a zadruhé je poměrně náročné na interpretaci. Městská rada se rozhodla tuhle záležitost řešit a já coby gesční radní pro zahraniční vztahy jsem byl pověřen jednáním s administrativou města Peking. Ta jednání pak byla ukončena s tím, že nás naše sesterské město jaksi ignoruje. Proto městská rada navrhla výpověď smlouvy. A než to stihlo projednat zastupitelstvo, tak smlouvu vypověděl Peking. Tím pádem vlastně potvrdili, že ta smlouva nebyla pro Prahu výhodná,“ uzavřel Hřib se slovy, že smlouva městu nepřinášela žádné benefity a nebyla apolitická. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…