Primátor Hřib vyjevil, jak chce bojovat s klimatickou změnou. Hlavní je prý udělat systémové rozhodnutí

18.06.2019 17:54

Hostem úterních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib. Vysvětloval, jak pevná vlastně je pražská koalice Pirátů, TOP 09, STAN a Prahy sobě. Posluchačům také popsal, proč by na Staroměstském náměstí neměl stát Mariánský sloup, jenž byl zbořen v roce 1918.

Primátor Hřib vyjevil, jak chce bojovat s klimatickou změnou. Hlavní je prý udělat systémové rozhodnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr České pirátské strany a nový primátor Prahy Zdeněk Hřib

V úvodu pořadu věnoval Hřib pozornost debatám o obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. „Já bych na tomhle místě rád poděkoval policii za to, jak profesionálně tu situaci zvládla, když na ni příznivci sloupu slovně i fyzicky útočili. Policie se nenechala vyprovokovat,“ pochvaloval si Hřib.

Pokud jde o samotný sloup, ten štěpí společnost, takže podle Hřiba nemůže být jeho vztyčení vysvětlováno jako pokus o smíření společnosti. „T. G. Masaryk říkal, že ten sloup byl symbolem té politické potupy, a proto byl vlastně shozen v tom roce 1918,“ prohlásil primátor, že zásadní slovo v této otázce mají mít pražští zastupitelé.

Před zastupiteli je prý navíc celá řada zásadních úkolů, které by měli řešit ještě na červnovém zastupitelstvu, takže na debatu o sloupu může dojít později. Současná koalice prý pracuje a bude si po půl roce fungování vyhodnocovat svou součinnost. „Dali jsme miliardu na platy učitelů ve školách,“ dal příklad dobré spolupráce Hřib s tím, že se koalice shodla i na budoucí stavbě metra D. Naproti tomu opoziční ANO a ODS hlasovaly proti tomuto plánu. „Takže je otázka, jak byly vlastně míněny jejich předvolební sliby,“ rýpl si Hřib do opozice.

Praha se prý chce zapojit i do boje proti klimatickým změnám. Otázkou je, jak se vlastně podaří rozvinout elektromobilitu v Praze. Teoreticky je možné, že zásuvky pro automobily mohou být na lampách pouličního osvětlení. „Ale je nutné udělat systémové rozhodnutí,“ pravil Hřib s tím, že je třeba řešit otázku, jak se za to bude platit a tak podobně.

Pár slov věnoval i otázce zavedení mýtného v centru Prahy. Hřib předpokládá, že k zavedení tohoto mýtného systému dojde, ale kdy se to přesně stane, je prozatím otázkou k jednání. „Svou představu sdělím nejprve koaličním partnerům,“ řekl Primátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnus a kreatura. Po pěsti dostal Jakl Fendrychem. Jak to bylo s útokem v metru?

15:06 Hnus a kreatura. Po pěsti dostal Jakl Fendrychem. Jak to bylo s útokem v metru?

Komentátor Martin Fendrych se pustil do Ladislava Jakla, bývalého tajemníka prezidenta Václava Klaus…