Primátor Marek Benda. I toto může čekat Prahu po volbách

26.11.2021 21:12

Volby do pražského magistrátu se uskuteční za necelý rok – v kuloárech podle Novinek.cz už koluje, že koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) plánuje v hlavním městě zopakovat letošní volební úspěch a postaví společného kandidáta. Společným cílem je sesazení současného primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Koalice SPOLU má údajně už několik adeptů na primátora.

Primátor Marek Benda. I toto může čekat Prahu po volbách
Foto: Hana Brožková
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

„Pokládám téměř za povinnost navázat po fenomenálním volebním výsledku koalice SPOLU v parlamentních volbách v Praze na tento úspěch,“ sdělil šéf pražské ODS Marek Benda, podle nějž příští volby musí být referendem o „naprosto chaotickém a aktivistickém vládnutí“ Pirátů v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem a Prahou sobě.

Právě jméno Marka Bendy se nyní skloňuje v souvislosti s možnou kandidaturou na primátora hl. m. Prahy. Podle zdrojů Novinek uvnitř ODS jeho jméno na stole prozatím není, není to však vyloučeno; v kuloárech zaznívá, že post lídra by měl připadnout nejsilnější straně, tedy ODS.

Původní zdroj ZDE

Horkým kandidátem na primátora je v současnosti šéf pražských zastupitelů ODS, právník Zdeněk Zajíček, který od roku 2020 zastává také funkci viceprezidenta Hospodářské komory ČR. Na případnou nominaci si prý věří.

Vedle Zajíčka se nabízí také Jakub Stárek, jenž zaznamenal úspěch v uplynulých komunálních volbách v roce 2018 na Praze 6. „Umím si představit skoro cokoliv,“ řekl Novinkám s tím, že ODS disponuje zhruba desítkou kvalitních kandidátů, kteří by mohli uspět.

Další možností je i místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) a spekulovalo se také o Bendově předchůdci v čele pražské organizace Tomáši Portlíkovi (ODS), který se rozhodl na post již znovu nekandidovat; aktuálně působí jako starosta na Praze 9.

Téměř vyloučena je podle serveru kvůli stranické příslušnosti nominace současného radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09). Neúspěšný primátorský kandidát a europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil, který stojí v čele pražské organizace strany, předem odmítl, že by možná dohoda zkrachovala na jeho osobních ambicích. „Cítím vůli a odpovědnost se dohodnout,“ řekl Novinkám.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …