Primátorem Prostějova byl zvolen lídr ANO František Jura

30.10.2018 12:25

František Jura z hnutí ANO je ode dneška primátorem Prostějova. Zvolilo ho ustavující zastupitelstvo. Místní lídr ANO a náměstek olomouckého hejtmana Jura v primátorské funkci vystřídal Alenu Raškovou z ČSSD, která se by se podle koaliční smlouvy měla stát jeho náměstkyní. Členy městské rady bude zastupitelstvo teprve volit. Zprávu přinesla ČTK.

Primátorem Prostějova byl zvolen lídr ANO František Jura
Foto: prostejov.eu
Popisek: Prostějov

ANO v Prostějově podepsalo koaliční smlouvu s hnutím PéVéčko, ODS a ČSSD. Nová koalice má v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 20 hlasů. V předchozích čtyřech letech v Prostějově vládly ČSSD s PéVéčkem a KSČM. ANO bylo spolu s ODS v opozici.

Prvním náměstkem primátora by podle koaliční smlouvy měl být dosavadní náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko). Dalšími náměstky budou Jiří Rozehnal (ANO), Milada Sokolová (ODS), Alena Rašková (ČSSD) a Jan Krchňavý (PéVéčko).

Jura po podpisu koaliční smlouvy v polovině října oznámil, že pokud ho zastupitelé zvolí primátorem Prostějova, tak hodlá rezignovat na funkci náměstka hejtmana. V radě Olomouckého kraje by ale chtěl zůstat. Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) novinářům řekl, že pokud Jura bude zvolen primátorem a rezignaci na funkci náměstka hejtmana podá, tak by ji mělo projednat nejbližší zastupitelstvo Olomouckého kraje.

ANO v prostějovském zastupitelstvu získalo sedm mandátů. Druhá koalice Na rovinu! má šest mandátů, třetí PéVéčko pět. Čtvrtá ODS má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít i pátá ČSSD. Šestá je Změna pro Prostějov s třemi mandáty, sedmá KSČM se dvěma. Na osmém místě je SPD. Má také dva mandáty stejně jako devátá KDU-ČSL.

Před čtyřmi lety komunální volby v Prostějově vyhrála ČSSD, pro kterou hlasovalo 25,51 procenta voličů (deset mandátů). Druhé hnutí ANO získalo 15,79 procenta hlasů (šest mandátů) a třetímu sdružení PéVéčko dalo hlas 11 procent voličů (čtyři mandáty). Čtyři zastupitele získala i KSČM a sdružení Změna pro Prostějov. Tři mandáty obsadila TOP 09 a po dvou zastupitelích měla KDU-ČSL a ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Očkovat děti proti covidu? I ty nejmenší? V SPD zahřmělo, vážná slova

6:16 Očkovat děti proti covidu? I ty nejmenší? V SPD zahřmělo, vážná slova

„Říkám jasné NE pokusům na dětech! Děti nejsou pokusnými králíky!“ spílá poslankyně SPD Monika Jaroš…