Primátorem Prostějova byl zvolen lídr ANO František Jura

30.10.2018 12:25

František Jura z hnutí ANO je ode dneška primátorem Prostějova. Zvolilo ho ustavující zastupitelstvo. Místní lídr ANO a náměstek olomouckého hejtmana Jura v primátorské funkci vystřídal Alenu Raškovou z ČSSD, která se by se podle koaliční smlouvy měla stát jeho náměstkyní. Členy městské rady bude zastupitelstvo teprve volit. Zprávu přinesla ČTK.

Primátorem Prostějova byl zvolen lídr ANO František Jura
Foto: prostejov.eu
Popisek: Prostějov

ANO v Prostějově podepsalo koaliční smlouvu s hnutím PéVéčko, ODS a ČSSD. Nová koalice má v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 20 hlasů. V předchozích čtyřech letech v Prostějově vládly ČSSD s PéVéčkem a KSČM. ANO bylo spolu s ODS v opozici.

Prvním náměstkem primátora by podle koaliční smlouvy měl být dosavadní náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko). Dalšími náměstky budou Jiří Rozehnal (ANO), Milada Sokolová (ODS), Alena Rašková (ČSSD) a Jan Krchňavý (PéVéčko).

Jura po podpisu koaliční smlouvy v polovině října oznámil, že pokud ho zastupitelé zvolí primátorem Prostějova, tak hodlá rezignovat na funkci náměstka hejtmana. V radě Olomouckého kraje by ale chtěl zůstat. Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) novinářům řekl, že pokud Jura bude zvolen primátorem a rezignaci na funkci náměstka hejtmana podá, tak by ji mělo projednat nejbližší zastupitelstvo Olomouckého kraje.

ANO v prostějovském zastupitelstvu získalo sedm mandátů. Druhá koalice Na rovinu! má šest mandátů, třetí PéVéčko pět. Čtvrtá ODS má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít i pátá ČSSD. Šestá je Změna pro Prostějov s třemi mandáty, sedmá KSČM se dvěma. Na osmém místě je SPD. Má také dva mandáty stejně jako devátá KDU-ČSL.

Před čtyřmi lety komunální volby v Prostějově vyhrála ČSSD, pro kterou hlasovalo 25,51 procenta voličů (deset mandátů). Druhé hnutí ANO získalo 15,79 procenta hlasů (šest mandátů) a třetímu sdružení PéVéčko dalo hlas 11 procent voličů (čtyři mandáty). Čtyři zastupitele získala i KSČM a sdružení Změna pro Prostějov. Tři mandáty obsadila TOP 09 a po dvou zastupitelích měla KDU-ČSL a ODS.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

15:51 Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

POHLED IVANA HOFFMANA Neznalost zákona neomlouvá. A Ivan Hoffman připomíná, že to platí nejen pro ob…