Příměří na Ukrajině nevydrží, říká uznávaný historik. A vysvětluje proč

08.09.2014 22:56

Jak moc je Ukrajina rozdělená? I touto otázkou se v dějinné perspektivě v pondělních Událostech, komentářích zabýval historik Jan Rychlík. Ukázal, že by k nějakému konfliktu na Ukrajině pravděpodobně došlo i bez dnešního vměšování Ruska.

Příměří na Ukrajině nevydrží, říká uznávaný historik. A vysvětluje proč
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Historik Jan Rychlík
reklama

„Já si myslím, že to příměří nevydrží, že to jsou plané naděje, protože zde nevidím politické východisko,“ prohlásil jasně hned na začátku svého vystoupení historik. Zásadní roli zde podle něj hraje odlišný pohled separatistů a centrální Ukrajiny na celou situaci. Jak dále uvedl, tento rozdílný pohled má své kořeny hluboko v historii. A to i proto, že východ Ukrajiny po válce často obsazovali lidé z centrálních částí Ruska. A konfederace, jak ji chtějí separatisté, je podle Rychlíka nesmysl. „Konfederace je šidítko, je to propojení dvou států, ale abych ji mohl vytvořit, musím dva samostatné státy napřed mít,“ pokračoval Rychlík.

Ve studiu ČT navíc prohlásil, že ke konfliktu na Ukrajině by pravděpodobně došlo i bez vměšování Ruska. Proč? Protože lidé na východě země bojovali v minulosti v řadách sovětské Rudé armády, zatímco na západě Ukrajiny se bojovalo proti Rudé armádě v řadách takzvaných banderovců. Východ a západ země jsou tedy podle něj dva velmi rozdílné světy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…