Případ poslance VV Chaloupky poškozuje Sněmovnu, řekl Zaorálek

22.04.2011 13:29

Případ hodonínského poslance VV Otto Chaloupky, kterému musel jeho asistent vracet část výplaty, je podle opoziční ČSSD porušením pravidel pro zacházení s penězi určenými poslancům. Místopředseda sociální demokracie a sněmovny Lubomír Zaorálek v pátek novinářům řekl, že záležitost poškozuje sněmovnu a chce ji řešit s jejím vedením.

Případ poslance VV Chaloupky poškozuje Sněmovnu, řekl Zaorálek
reklama
"Peníze jsou účelově určeny pro asistenty, je nepřijatelné, aby se s nimi dělo to, co s nimi dělal Chaloupka. Je to něco, co nemůžeme připustit," uvedl Zaorálek. U poslanců VV se podle něho projevuje nulové právní vědomí.

Zaorálek připomněl půlmilionovou částku, kterou předal neformální lídr VV Vít Bárta někdejší šéfce jejich poslaneckého klubu Kristýně Kočí. Protože to bylo v hotovosti, porušil zákon o praní špinavých peněz. Kočí tvrdí, že šlo o úplatek za loajalitu, Bárta říká, že to byla půjčka.

Povinný desátek z platu asistenta

Poslanci dostávají na asistenty na nákladech 35.000 korun měsíčně. Chaloupkův asistent Vratislav Vařejka byl údajně nucen odvádět 20.000 korun zpátky. Podle Chaloupky šly peníze podle domluvy na kampaň VV, Vařejka se ale domnívá, že je poslanec využíval pro své potřeby a podal trestní oznámení.

Více: Další kompro. Nahrávka na VV

Chaloupka označil Vařejku v tiskové zprávě VV za lháře a podvodníka a zvažuje také právní kroky. "Veškerá činnost pana Vařejky v klubu VV v Hodoníně na mě působí jako cílené nasazení jeho osoby do strany za účelem získání kompromitujících materiálů na členy strany," uvedl Chaloupka.

Babák stále nevysvětlil svůj příspěvek straně

U Věcí veřejných se podle Zaorálka "veřejné a soukromé peníze prolínají v chaosu". Místopředseda ČSSD poznamenal, že co vysvětlovat má stále i poslanec VV Michal Babák, jenž dal straně celkem asi šest milionů korun z půjčky. Dluh hodlá splatit z prodeje podílu ve firmě Bene Factum, v níž však podle dostupných dokladů podíl nemá. Panují i pochyby o tom, zda by měl podíl hodnotu až 35 milionů korun, kterou Babák deklaruje.

Babák už některé doklady ke sponzorským darům VV novinářům poskytl. O záležitostech kolem společnosti Bene Factum se ale odvolává na obchodní tajemství.

Související:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…