Připravte se na válku, vyzval národ ministr obrany Ukrajiny. Kyjev nadává misi OBSE, je prý proruská

12.11.2014 12:33

Podle mnoha informací to na ukrajinských bojištích znovu vře a příměří je porušováno na více místech. Ukrajinská strana hovoří o tom, že Moskva i nadále posílá separatistům zbraně a zásoby.

Připravte se na válku, vyzval národ ministr obrany Ukrajiny. Kyjev nadává misi OBSE, je prý proruská
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Po městě chodí skupiny "opolčenců", tedy domobranců
reklama

Šéf ukrajinského Centra pro vojenský a politický výzkum Dmitrij Tymčuk ve svém včerejším komentáři píše, že za posledních 24 hodin ostřelovaly „ruské teroristické skupiny více než třicetkrát ukrajinské protiteroristické síly ATO“. K největší palebné aktivitě podle jeho informací došlo v oblasti kolem vesnic Debalcevo, Krymske, Zolote a Berezove. Tymčuk rovněž přidává poznatky o tom, že dochází ke konsolidaci armády Nového Ruska. „Vše formálně řídí představitelé Doněcké a Luhanské lidové republiky. Ve skutečnosti veškeré tyto procesy organizuje ruská tajná služba," píše Tymčuk.

Podle Tymčuka i nadále Moskva podniká kroky k tomu, aby posílila postavení proruských separatistů. „Zejména v oblasti na východ od Čornuchyne bylo nasazeno nové dělostřelectvo. K posílení dělostřelectva však došlo i v oblasti obce Mikolajevka. Severně od této oblasti dochází k převozu obrněných vozidel. Během posledních několika hodin byl zaznamenán pohyb více než dvaceti jednotek, včetně tanků," informuje Tymčuk.

Soustavně posilovány jsou podle Tymčuka i taktická vojenská uskupení nacházející se jižně od Doněcku. „Hlavně přes osady Snižné a Amvrosijivka sem proudí dva až tři zásobovací konvoje z Ruska denně. Mezi vesnicemi Olenivka a Telmanovo se potom shromažďují bojové jednotky a zásoby materiálu a technického vybavení, včetně paliva, munice atd.," přidává Tymčuk další poznatky a dodává, že v Novoazovské oblasti na jihu Ukrajiny si proruští separatisté budují pozice proti možnému útoku ze vzduchu.

Že je situace vážná, potvrzuje i ukrajinská tisková agentura Unian, která cituje vyjádření ministra obrany Stepana Poltoraka pro televizi ICTV. „Musíme být schopni čelit dalším akcím nepřítele, které mohou být nepředvídatelné. Fakticky to znamená připravovat se na válku. V případě, že na nás Rusko a jím podporovaní separatisté zaútočí, budeme na tuto konfrontaci připraveni," prohlásil Poltorak.

Atmosféra v krizové oblasti skutečně houstne a zasahuje jenom obě znepřálené strany konfliktu, ale i pozorovatelskou misi OBSE. Včera se museli zástupci OBSE vyjádřit k obvinění Kyjeva, že údajně prozradili ruským důstojníkům, na jakých pozicích se aktuálně nachází ukrajinská armáda. „Pozice ukrajinské armády jsme rozhodně nikomu nevyzradili," prohlásil šéf mise Michail Bociurkiw na tiskové konferenci v Kyjevě. Bociurkiw nicméně přiznal, že jeho kolegové na setkání se skupinou ukrajinských a ruských důstojníků zřízenou na základě dohody o příměří v Minsku „nemohli některé skutečnosti zakrýt“.

Pozorovatelské misi bylo zejména vytýkáno, že v oblasti Mariupolu, kde nyní hrozí asi nejvážnější pokračování válečného konfliktu, monitorovala situaci skupina složená z 80 % z osob ruské národnosti. Pochybnosti nad touto skutečností vyjádřil v televizi i poradce ministra obrany Ukrajiny Vasilij Budik. „Někteří účastníci této pozorovatelské mise zaujímají vůči ukrajinské armádě přímo agresivní postoj," kritizoval Budik.

Ukrajina patrně příliš nepočítá s tím, že by mohl být konflikt v blízké budoucnosti ukončen. Tomuto postoji napovídá včerejší návrh prezidenta Petro Porošenka adresovaný ministru financí. Toho vyzval, aby byl pro příští rok zvýšen rozpočet na armádu z dosavadních 1,02 % HDP na 3 % HDP. O celé záležitosti informoval tiskový mluvčí ministerstva Vjačeslav Salachov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…