Přišel běženec, zeptali se ho, jestli je terorista. On řekl, že není, tak ho pustili. Ministr Chovanec a děsivé vyprávění o kontrolách v Evropě

9. 9. 2017 18:41

Moderátor Luboš Xaver Veselý přivítal v sobotním Pressklubu na Frekvenci 1 ministra vnitra a úřadujícího předsedu ČSSD Milana Chovance. Český ministr vnitra mimo jiné prozradil, jak si Řekové u uprchlíků zjišťovali, zda to náhodou nejsou teroristé.

Přišel běženec, zeptali se ho, jestli je terorista. On řekl, že není, tak ho pustili. Ministr Chovanec a děsivé vyprávění o kontrolách v Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec
reklama

Předvolební čas se mu zdá tak trochu zvláštní. „Někteří lidé se chovají jinak než předtím,“ prozradil host. Posléze rázně odmítl opakovaná obvinění, která proti Chovancovi vznáší především šéf hnutí ANO Andrej Babiš. V žádném případě to prý není tak, že by se snažil Babiše očernit, z čehož ho šéf hnutí ANO obviňuje. „Já jsem to říkal Andreji Babišovi několikrát, že jeho poradci a rádci, kteří mu tyhle informace dávají, mu říkají nesmysly, prostě se mýlí,“ ohradil se ministr vnitra. 

„Já tu nechci Andreji Babišovi nasazovat psí hlavu. On má teď své problémy. My teď musíme říci voličům, co pro ně chceme udělat,“ pokračoval Chovanec. ČSSD prý voličům musí říci, že stojí o bezpečnou zemi, kde je bezpečnost v rukou českých lidí. Zároveň ovšem trvá na tom, že musíme být součástí EU, jejími sebevědomými členy. To jsou věci, které musí sociální demokraté lidem vysvětlovat. Musí jim říci, že zajistí bezpečný stát, který se o své lidi postará, pokud to bude třeba.

Bezpečnost prý nikdy nebyla samozřejmostí a není samozřejmostí ani dnes. „My jsme mnohokrát upozorňovali na to, že v migrační vlně nejsou jen váleční uprchlíci, ale také ekonomičtí migranti, ale jsou tam také lidé závadoví. Jsou totiž mezi nimi také lidé, kteří často bojovali u některé ze stran toho syrského konfliktu a to se na každém podepíše,“ zdůraznil 'Chovanec. Proto Česká republika stála o to, aby nově příchozí byli důkladně prověřeni. K tomu ale bohužel nedošlo.

„My se bohužel musíme smířit s tím, že se nějaký takový útok stane. Vzpomeňte si na Irskou republikánskou armádu, kvůli které byl podobný útok takřka na denním pořádku. Vzpomeňte si na Rudé brigády,“ připomněl Chovanec. Evropa podle jeho názoru musí chránit svou bezpečnost, ale absolutní vymýcení terorismu se nemůže podařit, jak se o tom už Evropa přesvědčila.

Celý pořad najdete zde

„Když ti lidé přicházeli do Evropy, tak Řekové se jich ptali – jste terorista? A oni řekli – nejsem. Ale tohle nám nestačí. Já nemohu souhlasit ani s papežem Františkem, byť si ho v mnoha věcech vážím, ale on řekl, že zájmy uprchlíků musí být někdy nad zájmy místních obyvatel a s tím já prostě nemohu souhlasit, tak to prostě není,“ řekl jasně host.

Druhou polovinu rozhovoru věnoval české politice. Uznává, že preference ČSSD teď nejsou žádný „velký šlágr“.  Šéf hnutí ANO Andrej Babiš je na tom teď mnohem líp. Salbinou ANO ale je, že jde o stranu jediného muže. Ostatní se za ním prý jen vezou. Z tohoto úhlu pohledu je třeba hodnotit slova politiků ANO, kteří důrazně hájí svého šéfa. Mezi nimi vyniká především ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který dokonce požadoval po časopisu Respekt, aby nevydával jeho rozhovor o Babišovi. Nad tím Chovanec jen kroutil hlavou.

„Já když jsem to četl, tak jsem si říkal, jestli bych se nepřihlásil do psychiatrické léčebny taky v Dobřanech, kdybych dělal něco takového, to už je takový úlet...“ došla Chovancovi slova.   

Teoreticky si ale umí představit, že po volbách bude ČSSD vyjednávat s ANO o koalici, pokud dají voliči najevo, že si to přejí. Jednu věc si ale Chovanec představit neumí – že by o koalici jednali přímo s Andrejem Babišem, pokud by byl stále obviněnou osobou.

Poměrně kritický byl Chovanec také k ODS „Já když jsem četl těch 12 bodů ODS, tak mně přijde, že oni se zacyklili a nevšimli si, že se vývoj posunul kupředu,“ pravil.

Nakonec padlo pár slov také k prezidentovi Miloši Zemanovi. Chovanec má prý k Zemanovi jiný vztah než Sobotka, ale to, jak důrazně teď Zeman hájí Babiše nejen v samotném Chovancovi vyvolává rozpaky. Zeman prý má v ČSSD stále své skalní příznivce, ale svým přístupem k Babišovi prý řadu sociálních demokratů odradil a strana se bude muset po sněmovních volbách poradit, koho podpoří v přímé volbě prezidenta. Úřadující šéf ČSSD ovšem věří, že lidé mají svůj rozum a zvolí si toho, koho budou považovat za nejlepšího.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…