Privatizační ekonom Ježek chce rychle přijmout euro. Musíme prý vzít ČNB nebezpečnou hračku

29.11.2013 17:35

Ekonom Tomáš Ježek, jeden z tvůrců transformace českého respektive československého hospodářství, velmi ostrými slovy hodnotí jednání České národní banky, která přistoupila k výraznému oslabení koruny. Tento krok připomíná centrální plánování minulého režimu a podle Ježka nepřinese nic dobrého. Kurz totiž nemá určovat banka, ale trh.

Privatizační ekonom Ježek chce rychle přijmout euro. Musíme prý vzít ČNB nebezpečnou hračku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

V komentáři uveřejněném na webu České televize se Ježek pozastavuje nad tím, jak zastaralé nástroje ČNB používá. Kurzové války totiž podle ekonoma patří do doby, kdy se proti sobě státy ostře vymezovaly, a to jak obchodními cly, tak právě i kurzovými válkami. Doba sjednocující se Evropy už je ale jiná. Tyto bariéry mají být fakticky odstraněny. Kurz měn mají určit miliony rozhodnutí jednotlivých aktérů na volném trhu, nikoli centrální banka. Jejím úkolem je především tvořit stabilní prostředí, v němž se budou účastníci na trhu pohybovat. Nic víc a nic méně.

„Česká republika by měla co nejdříve přijmout euro. Ze strategických důvodů a také proto, že se k tomu zavázala. Ke strategickým důvodům se nyní přidaly i důvody vedlejší – bankovní radě ČNB by se tím vyrazila z rukou možnost manipulace s kurzem měny. Je to totiž velmi nebezpečná hračka. Byla by nebezpečná i v rukou těch nejlepších centrálních bankéřů, i kdyby neplatilo, že při jejich jmenování nebylo z čeho vybírat, jak si postěžoval bývalý prezident,“ píše Ježek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …