Přivezli běžence, ti jim utekli do Německa. Teď Generace 21 vysvětluje, jak je to možné

2. 4. 2016 20:49

Dan Drápal z Nadačního fondu Generace 21 se podrobněji rozepsal o skupině iráckých uprchlíků, kteří měli dostat azyl v Česku, ale rozmysleli si to a rozhodli se odcestovat do Německa. Drápalův text na svém facebookovém profilu sdílel předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Přivezli běžence, ti jim utekli do Německa. Teď Generace 21 vysvětluje, jak je to možné
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Drápal nejprve připomněl, že 1. dubna pozastavil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) projekt Generace 21 na záchranu 153 iráckých křesťanů. Stalo se to v okamžiku, kdy 33 z dosavadních 89 přicestovavších Iráčanů stáhlo svou žádost o udělení azylu.

Stáří je v Iráku mnohem více ctěno než u nás

Mezi osmi lidmi z Brna, kteří se chtějí vrátit do Iráku, a onou velkou skupinou z Okrouhlíku u Jihlavy je prý obrovský rozdíl. Motiv brněnské rodiny je podle Drápala jasný: Staří rodiče trpí steskem po domově a chtějí se vrátit. Vztah mezi starými a mladými je v Iráku hodně jiný než v České republice. Stáří je mnohem více ctěno a vůle rodičů je vesměs respektována. „Dokážu si představit, že rozhodování střední generace nebylo vůbec jednoduché. Na jedné straně snaha vyhovět rodičům, na druhé straně úvahy o budoucnosti vlastních dětí,“ podotkl Drápal.

Žádný relevantní důvod nespokojenosti neslyšel

Zcela jiná je podle něj situace skupiny z Okrouhlíku. Jakmile začali mluvit o tom, že si nepřevezmou jihlavské byty, bylo zřejmé, že jde do tuhého. V úterý sám, po domluvě s ostatními členy týmu Generace 21, na Okrouhlík zajel spolu s tlumočníkem. Chtěl vědět, jaké mají konkrétní námitky, případně požadavky, a chtěl je varovat před nějakým krokem, který by mohl mít nevratné následky.

Schůzka byla naprosto neuspokojivá. Žádný relevantní důvod pro jejich nespokojenost s Generací 21 prý nezaslechl. Přivezl jim do arabštiny přeložený dopis s varováním, že rozhodnutí o vycestování do Německa může být velmi nebezpečné. „Pokud stáhnou svou žádost o azyl, nebudou už ji moci podat v žádné jiné zemi EU. Z právního hlediska tu sice určitá teoretická možnost požádat o azyl i v jiné zemi je, ale ta je v současné situaci v Evropě opravdu jen naprosto teoretická,“ vysvětlil Drápal.

Možná si mysleli, že mohou licitovat

Myslí si, že ona irácká rodina se možná domnívala, že lze nějak licitovat, a stejně asi přistupovali k jednání s ministerstvem vnitra. „Jenže ministerstvo vnitra zareagovalo – z poměru Středoevropana zcela logicky a ani tomu nemohlo být jinak – tak, že jejich žádosti o zrušení azylového řízení a vydání pasů okamžitě vyhovělo. Mohu se mýlit, ale osobně se domnívám, že až v tomto momentu jim možná začalo docházet, co se vlastně děje. Nezdá se mi, že by měli jakýkoli plán. Možná se vrátí do Iráku, ale na rozdíl od oné brněnské rodiny si nemyslím, že to byl jejich záměr,“ uvedl Drápal s tím, že je mu jich velice líto, zejména jejich dětí.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!

18:40 „Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!

Někdejší poradce premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera či vicepremiéra Pavla Bělobrádka Martin Sc…