Přivítáme Ukrajinu pod hodnotami lidství a Evropské unie. Popekonom Sedláček se na Václaváku zasnil

17.11.2022 18:13 | Reportáž

„Pevně věřím tomu, že rozum a láska zvítězí nad tím, co se dneska na nás sune a celých třicet tři let sunulo z Ruska,“ prohlásil na Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí ekonom a filozof Tomáš Sedláček a vzpomenul na rok 1989 s tím, že tehdy šlo o „jednoduché rozhodování“. „Díkybohu se můžeme dívat na to, jak vlna exportu demokracie jde z České republiky. V roce 2014 dorazila na Ukrajinu a dneska se za ni bojuje,“ ocenil. „Sláva Ukrajině!“ zvolal následně k lidem na Václaváku.

Přivítáme Ukrajinu pod hodnotami lidství a Evropské unie. Popekonom Sedláček se na Václaváku zasnil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Tomáš Sedláček

Moderátorka Linda Bartošová se úvodem vyjádřila k letošnímu tématu koncertu, jímž je svoboda a „cena míru“. „Mír je pro někoho utopií, pro někoho poselstvím a pro někoho každodenním bojem – jako již posledních devět měsíců pro celou Ukrajinu. Musím říct, že pro moji generaci byl po celou dobu našich životů mír samozřejmostí, ale letos jsme pochopili, jak moc jsme se mýlili,“ řekla.

Novinář Jindřich Šídlo na to navázal tím, že pro jeho generaci bylo naopak slovo mír „jedním z nejbanálnějších a nejvyparáděnějších slov“. „Celé své dětství jsem strávil tím, že jsem četl nápisy na domech po celé zemi o tom, že bojujeme za mír. Celé se to odehrávalo v zemi, která v tu dobu byla okupovaná několika desítkami tisíc sovětských vojáků,“ poznačil.

Prvním řečníkem na pódiu byl ekonom a filozof Tomáš Sedláček, jenž vzpomínal na dobu před třiatřiceti lety. Tehdejší rozhodování prý bylo zcela jednoduché. „My jsme si vybírali mezi špatným systémem, který byl ekonomicky chudý a politicky totalitní na jedné straně, a na druhé straně jsme měli systém, který byl bohatý a svobodný,“ vzpomínal na dobu, kdy mu bylo dvanáct let.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…