Přiznali se, jsou lepší než Putin, chválí Íránce. Kdo? Putna, Peszynski, i v ČT. Ale přišel výsměch

12.01.2020 9:20

Írán se přiznal k sestřelení ukrajinského letadla. Podle velitele letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard se jednalo chybu. Nyní čelí kritice nejen ve světě, ale i doma – v Teheránu lidé demonstrují proti vládě a ajatolláhovi. Ani v Česku není o reakce nouze. Podle herního vývojáře Daniela Vávry je jen otázkou času, kdy íránská vojska zlikvidují sama sebe. Občanský aktivista Tomasz Peszynski a historik Martin C. Putna dodávají, že ruský režim je daleko horší, jelikož ten by se neomluvil nikdy, což reportér České televize Bohumil Vostal dokládá na konkrétním příkladu.

Přiznali se, jsou lepší než Putin, chválí Íránce. Kdo? Putna, Peszynski, i v ČT. Ale přišel výsměch
Foto: Daniela Černá
Popisek: Martin C. Putna
reklama

Za sestřelení ukrajinského dopravního letounu přijal velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard generál Amír Alí Hádžízádeh v sobotu ve státní televizi plnou odpovědnost. „Přijímám úplnou odpovědnost. Raději bych zemřel, než abych se podílel na takovém neštěstí,“ řekl v íránské televizi.

Anketa

Prospěla existence TOP 09 české demokracii?

4%
96%
hlasovalo: 22425 lidí

Uvedl, že letadlo bylo považováno za nepřátelský cíl, jelikož prolétávalo v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním íránským revolučním gardám. Íránská armáda v prohlášení vyjádřila soustrast rodinám obětí a slíbila, že zdokonalí své systémy, ve snaze do budoucna takovýmto chybám předejít.

Za neštěstí se rovněž omluvil íránský prezident Hasan Rúhání. Oznámil, že se připravuje repatriace těl. Tragédii na svém twitteru označil za „neomluvitelný omyl“. Doplnil, že je nutné stanovit příčiny neštěstí a stíhat viníky. Více jsme psali ZDE.

Nejznámější a nejkreativnější herní vývojář v Česku Daniel Vávra na facebooku ironicky komentuje íránská vojska a jejich sklon k sebedestrukci. „Hrdinná íránská vojska zatím trefila tři stany, ušlapala 40 vlastních lidí a sestřelila vlastní civilní letadlo. Doufám, ze brzo sestrojí jadernou pumu a sami sebe vyhodí do povětří.“

„Třetí světová valka, které se mnozí obávali, kdy nás experti na České televizi varovali před po zuby ozbrojeným nepřítelem a americké levičácké celebrity jako Michael Moore a Rose McGowan psaly ajatoláhům, aby je nezabíjeli, zřejmě začla,“ napsal Vávra.

Podle literárního historika Martina C. Putny se ajatolláhové díky své omluvě jeví morálnějšími než ruský prezident Vladimir Putin: „Přiznali sestřelené letadlo. To by báťuška NIKDY,“ zdůraznil ve svém tweetu.

Podobně se k této záležitosti vyjádřil i občanský aktivista Tomasz Peszynski: „I když je írásný režim pekelně hnusný, ukazuje se, že ruský režim je ještě horší, páč Putin se nepřizná nikdy.“

 

Zahraniční zpravodaj veřejnoprávní České televize Bohumil Vostal ve svém tweetu informoval, že íránský velvyslanec v Londýně se omluvil, že původně v prohlášení chybně popíral sestřelení ukrajinského letadla. V kontextu zveřejnil článek, v němž si tamní list Mirorr všímá, že na omluvu od ruského ambasadora za tvrzení v kauze útoku na Skripala, že i Česká republika vyráběla novičok, se čeká už od dubna 2019.

V samotném Íránu přiznání armády k omylu vyvolalo masivní protesty obyvatel. V Teheránu bylo na sobotní odpoledne po zveřejnění zprávy svoláno shromáždění k uctění obětí leteckého neštěstí, to následně přerostlo v protivládní demonstraci. Dav demonstrujících vykřikoval protistátní hesla, přičemž ajatolláha nazvali „vrahem“ a tamní režim označili za absolutistický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

19:05 Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), napsala na sociální síť poděkování v…