Prkenný ouřada, odsoudil generál Randák Sobotkova muže pro BIS. A naznačil politickou objednávku

14.07.2016 12:05

Novým šéfem Bezpečnostní informační služby (BIS) by se měl stát zkušený důstojník tajných služeb se speciálním výcvikem z Velké Británie a Kanady Michal Koudelka. Jeho jméno přináší dnešní vydání Lidových novin.

Prkenný ouřada, odsoudil generál Randák Sobotkova muže pro BIS. A naznačil politickou objednávku
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Koudelkovým jménem přichází jen deset dní poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil konec stávajícího šéfa civilní kontrarozvědky Jiřího Langa. Koudelka se Lidovým novinám k celé věci nevyjádřil, odkázal je na premiéra Sobotku, ten do uzávěrky nereagoval. Klíčová jednání však začínají už dnes. Před polednem se sešel sněmovní výbor pro bezpečnost, kde se právě o návrhu vlády na jmenování šéfa BIS bude hovořit. A Sobotka skutečně přišel s návrhem Koudelky.

„Měli bychom být se jménem kandidáta seznámeni. Předpokládám, že bude osobně přítomen,“ napsal včera středočeský sociální demokrat Richard Dolejš, jenž je zpravodajem tohoto bodu. O jmenování Koudelky by pak měla rozhodovat vláda příští středu. 

Názory na Koudelkův případný nástup se však různí. Bezpečnostní analytik Jan Schneider vnímá jako správné, že do čela BIS míří člověk zevnitř úřadu. Oproti tomu bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák nejásá. Tvrdí, že politici mohou slavit. 

„Znám ho. Jde o Langova člověka. Je to prkenný ouřada. Pro efektivitu BIS katastrofa, pro politiky výhra. Patolízal,“ uvedl Randák. 

O jméně Koudelky se navíc v minulých měsících nespekulovalo. Nejvíce skloňovaným jménem byl František Formánek, Sobotkův poradce pro zahraniční politiku. 

„Jisté je, že hledání nového ředitele BIS však mělo nezanedbatelný politický podtext. Na začátku týdne totiž podle informací LN dostalo hnutí ANO nápad, že alespoň kandidátem na šéfa BIS by se mohl stát bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta,“ píší Lidové noviny. ANO však k potřebnému prosazení návrhu nedokázalo přimět koaliční lidovce, a to akcelerovalo postup sociálních demokratů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Žena z menšinové společnosti mi na ztracenou simkartu provolala skoro sedm tisíc.“ Rázná starostka vítá zákon „třikrát a dost“. Jenže neziskovky...

17:15 „Žena z menšinové společnosti mi na ztracenou simkartu provolala skoro sedm tisíc.“ Rázná starostka vítá zákon „třikrát a dost“. Jenže neziskovky...

„Nechceme dál přihlížet tomu, že někteří lidé si udělali živobytí z čerpání dávek, a za solidaritu s…