Pro lidi jsou nejdůležitější komunální volby, ukázal průzkum STEM

14.09.2012 15:48

Češi přikládají největší důležitost volbám do obecních zastupitelstev. Jen o něco méně důležité jsou pro ně sněmovní, krajské a prezidentské volby. Naopak nejhůře z jejich hodnocení vycházejí volby do Evropského parlamentu, o mnoho lépe na tom ale nejsou ani volby do Senátu. Vyplynulo to ze zveřejněného průzkumu agentury STEM, podle níž se důležitost krajských a senátních voleb pro občany v uplynulých dvou letech přesto zvýšila.

Pro lidi jsou nejdůležitější komunální volby, ukázal průzkum STEM
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

Dotázaní hodnotili důležitost voleb bodovou stupnicí od jedné do pěti, přičemž jedna znamená malá a pět velká důležitost. Komunální volby obdržely pětku a čtyřku od 64 procent lidí, volby do sněmovny je dostaly od 59 procent, krajské od 58 a prezidentské od 55 procent občanů. Volby do horní parlamentní komory takto obodovala třetina lidí a do Evropského parlamentu 28 procent.

Celý průzkum ZDE

V porovnání s lednovým průzkumem se mírně snížila důležitost voleb do obecních zastupitelstev, do sněmovny i prezidentské volby. Z dlouhodobého hlediska se pak podle STEM mírně zmenšil rozdíl mezi komunálními, sněmovními a krajskými volbami a zároveň pro lidi stoupl význam senátních voleb a naopak klesl význam těch evropských.

Prezidentskou volbu podporují hlavně voliči ODS

Co se týče prezidentské volby, kterou agentura zařadila do svého průzkumu poprvé letos v lednu, jsou jí více nakloněni příznivci ODS. Za důležité je považuje 64 procent z nich. Nejmenší důležitost jim pak připisují příznivci KSČM, mezi nimiž dalo pětku a čtyřku volbě prezidenta jen 54 procent dotázaných.

Agentura provedla průzkum od 29. srpna do 5. září a zúčastnilo se jej na 1200 respondentů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Ty už budeš do smrti d*bil.“ Bartoš dostal čočku od známého herce

10:03 VIDEO „Ty už budeš do smrti d*bil.“ Bartoš dostal čočku od známého herce

Po vítězství Lukáše Krpálka v judu na olympiádě v Tokiu se začala objevovat řada vtípků na předsedu …