Pro sira Nicholase Wintona je již připraven Řád Bílého lva

28.10.2014 6:01

Sir Nicholas Winton převezme na Hradě nejvyšší české státní vyznamenání Řád Bílého lva, u příležitosti výroční vzniku samostatného československého státu mu ho udělí prezident Miloš Zeman. Stopětiletý Winton, který zachránil v roce 1939 několik stovek židovských dětí z Československa před nacisty, ocenění dostane na zvláštním ceremoniálu dnes odpoledne. Do Česka ho dopraví vládní speciál a v Praze se ze zdravotních důvodů zdrží jen několik hodin.

Pro sira Nicholase Wintona je již připraven Řád Bílého lva
Foto: Li-Sung / Wikimedia commons
Popisek: Sir Nicholas Winton
reklama

Doprovodí ho jeho rodina - kromě dcery Barbary přiletí syn Nick a vnoučata. „Můj otec se na ten výlet nesmírně těší. Miluje Českou republiku a Prahu a je nadšený, že bude mít ještě jednou šanci je navštívit," vylíčila pocity Nicholase Wintona dcera Barbara. Při slavnostním ceremoniálu se setká i s některými ze zachráněných dětí.

Winton byl v Praze naposledy v lednu 2011 jako host světové premiéry celovečerního dokumentu Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče. O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Do povědomí veřejnosti se Winton dostal dokumentem BBC z roku 1988. Oceněn byl řadou britských i českých vyznamenání, byl povýšen do šlechtického stavu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …