Proběhne rekonstrukce politického procesu z 50. let s pilotem RAF

25. 2. 2012 9:31

V den výročí komunistického puče z roku 1948 se v sobotu v budově Vrchního soudu v Praze na Pankráci uskuteční rekonstrukce politického procesu z 50. let. Půjde o soud s válečným pilotem Britského královského letectva (RAF) Josefem Bryksem, který byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen do vězení, kde také v roce 1957 zemřel.

Proběhne rekonstrukce politického procesu z 50. let s pilotem RAF
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Bryks za druhé světové války bojoval jako pilot RAF. Byl sestřelen a celkem pětkrát se pokusil o útěk z německého zajetí. Po komunistickém převratu v roce 1948 se pokusil utéct na Západ, byl ale zatčen a odsouzen na deset let vězení. Za údajnou přípravu vzpoury a útěku byl však odsouzen na dalších 20 let. Ve vězení pak zemřel na infarkt ve věku 41 let.

Prezident Václav Klaus povýšil v roce 2008 Josefa Brykse in memoriam do hodnosti brigádního generála.

Dnešní akce v budově soudu se koná v rámci mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel. Na rekonstrukci a následném veřejném předvedení procesu již čtvrtý rok společně pracují profesor pražské právnické fakulty Jan Kuklík, studenti právnické fakulty a ředitel projektu Mene Tekel Jan Řeřicha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin obnovil důstojnost své země. Když přijdou obtíže, povzdychneme si: "Bůh je vysoko a Rusko daleko". Hovoří vnuk Srba, který sloužil v československých legiích

20:00 Putin obnovil důstojnost své země. Když přijdou obtíže, povzdychneme si: "Bůh je vysoko a Rusko daleko". Hovoří vnuk Srba, který sloužil v československých legiích

POTOMCI LEGIONÁŘŮ Po pádu komunismu a éře rozpadu za vlády Borise Jelcina je pro Rusko asi nejlepší …