Probíhá studená válka. Rusko nechce úspěšnou Ukrajinu, říká známý komentátor Lucas

5.3.2014 8:52 dop.

Server Aktuálně.cz se zeptal na situaci na ukrajinském Krymu a zájmy Moskvy uznávaného experta na Rusko, komentátora týdeníku The Economist Edwarda Lucase. Ukrajina je podle něj možná v horší krizi než za války v Jugoslávii. Rusko prý chce hlavně docílit toho, aby Ukrajina nebyla úspěšně se rozvíjejícím státem s orientací na Západ. Nepřeje si, aby se stala politicky a ekonomicky úspěšným modelem.

Probíhá studená válka. Rusko nechce úspěšnou Ukrajinu, říká známý komentátor Lucas
Foto: ČT24
Popisek: Demonstrace na Ukrajině

Anketa

Schvalujete ruskou okupaci Krymu?

81%
16%
hlasovalo: 31814 lidí

Komentátor týdeníku The Economist Edward Lucas už před lety předpověděl, že vztahy mezi Západem a Moskvou se budou prudce zhoršovat, a zaujal ostře kritický postoj k Vladimiru Putinovi.

Situace na ukrajinském Krymu podle Lucase není začátkem studené války, protože ta už nastala dříve. „Rozhodně bych neřekl, že je začátkem. Nová studená válka už nějakou dobu probíhá. A situace se neustále zhoršuje, především od války v Gruzii v roce 2008,“ uvedl Lucas.

Komentátor týdeníku The Economist vyjádřil názor, že to, co se nyní odehrává, je jen stupňováním studené války. „To, co se nyní děje na Ukrajině, je další eskalace. Víme z posledních zpráv, že vojáci v uniformách bez označení obkličují a okupují ukrajinské základny. Domnívám se, že Rusko bude dále pokračovat v eskalaci na Krymu, protože zatím nevidí žádnou skutečnou reakci okolního světa,“ uvedl.

Chce Moskva rozdělení Ukrajiny?

Jaké jsou motivace Ruska a čeho chce dosáhnout? Má snad zájem na občanské válce a rozdělení Ukrajiny? „Podle mého názoru chce hlavně docílit toho, aby Ukrajina nebyla úspěšně se rozvíjejícím státem s orientací na Západ. Nepřeje si, aby se stala politicky a ekonomicky úspěšným modelem. Krym je pro něj nejsnadnější terč, protože je tam velká část prorusky orientované populace a už tam existovaly ruské vojenské základny. Zároveň může usilovat o ovládnutí ruskojazyčných oblastí na jihu a východě republiky,“ říká Lucas s tím, že Moskvě nejde pouze o ruskojazyčnou menšinu, ale také o průmysl ve východoukrajinských městech.

Pro server Aktuálně.cz Edward Lucas rovněž uvedl, že „jsme svědky nejhorší bezpečnostní krize v Evropě od války v Jugoslávii v devadesátých letech. Obávám se, že to může být dokonce ještě horší, než byla válka v Jugoslávii.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi si řeknou, že byli ošizeni. Že nás zahraničí vydírá. Publicista Podracký v zimě očekává nepokoje

19:56 Lidi si řeknou, že byli ošizeni. Že nás zahraničí vydírá. Publicista Podracký v zimě očekává nepokoje

„Na Západě vyjma důchodců nemá odvahu nikdo otevřeně říci, že Ukrajina by měla jednat o území. Všich…