Problémy a tajemství kolem amerického FED. Bobtná to. Ekonom má jasno

21.08.2022 8:42

„Pokud soukromá organizace vlastněná významnými světovými bankami vlastní největší tiskárnu na peníze, tak to poskytuje bankovnímu systému v podstatě neomezenou moc,“ řekl v pořadu „O čem se mlčí“ ekonom a odborník na investice Pavel Ryba k americkému Federálnímu rezervnímu systému (FED). Poukázal na to, že činností americké centrální banky značně profitují kromě samotných bank také tamní politici a americký stát, který si jejím prostřednictvím odmazává dluhy. Často to pak odnesou běžní daňoví poplatníci.

Problémy a tajemství kolem amerického FED. Bobtná to. Ekonom má jasno
Foto: ZLATO.CZ
Popisek: Zlato, ilustrační foto

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14906 lidí
Ryba podotkl, že americký Federální rezervní systém coby americká centrální banka vznikl v roce 1913 zejména s cílem centralizovat moc. „V momentě, kdy máte centrální banku, která vytváří zásoby měny, úvěry, kontroluje to, ovládá úrokové sazby, máte ohromnou moc. A ještě když navíc způsobíte, že to bude centrální banka pro celý svět, což se postupně dovyvinulo,“ shrnul.

Zmínil se též, že je dost možné, že jsou velké americké banky vlastně akcionáři FED. „Klíčové systémové banky jsou pravděpodobně dnes také akcionáři FED. To je ale velké tajemství, jak to je. Ale pravděpodobně ano. Ony si vytvořily nárazníkový záchranný polštář – když se něco stane, tak tu máme ten rezervní systém,“ řekl s tím, že se díky tomu mohou pak jednotlivé banky chovat rizikověji a v případě problémů je „systém zachrání“.  

Obchodník podotkl, že měl FED při svém vzniku dosti svázané ruce, jelikož byl dolar provázaný se zlatem, s postupným úpadkem zlatého standardu a úplným oddělením dolaru od zlata pak získali centrální bankéři do rukou silnou moc.

„Dneska tu máme dolarovou dominanci nekrytou zlatem a řádí nám tady inflace. Když si vezmeme, že v době klasického zlatého standardu byla průměrná roční inflace za 600 let 0,3 % a po roce 1971 3,8 % – to je dvanáctkrát vyšší inflace.

Podle Ryby z existence americké centrální banky „profituje“ kromě komerčních bank i samotný stát, jelikož si jejím prostřednictvím snižuje náklady na splácení svého dluhu.

Příklad využití FED bankami lze prý ilustrovat na dění před několika lety. „Viděli jsme v roce 2008, jak byly zachráněné z peněz daňových poplatníků z FED,“ podotkl odborník na investice s tím, že komerčním bankám a nepřímo i politikům dává Federální rezervní systém ohromnou moc.

Optimální by podle něj bylo takovýto systém reformovat, nemyslí si však, že pro to bude dostatek vůle. Za pravděpodobnější vidí příchod změn „zespodu“, které by prý mohly být spojené s rozpadem dolarového systému, „který je postupně vytěsňován a slábne“.

Celý pořad můžete zhlédnout zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…