Problémy s tendrem státu na respirátory. Neúspěšní se odvolávají, hrozí, že ve skladech nebudou včas

23.08.2020 13:05

Stát sice nařizuje lidem, jak se chovat od 1. září a při případné druhé vlně pandemie koronaviru, jak píše server Echo24.cz, je však otázkou, zda je na případnou druhou vlnu připraven i on sám. Nákupy respirátorů do skladu státních hmotných rezerv jdou totiž velmi pomalu.

Problémy s tendrem státu na respirátory. Neúspěšní se odvolávají, hrozí, že ve skladech nebudou včas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto

Server Echo24.cz informuje o tom, že firmy, jež neuspěly ve veřejné soutěži, se odvolávají, což celý proces prodlužuje. Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr uvedl, že právě u zakázek na respirátory třídy FFP2 a FFP3 podaly některé firmy námitky a je nutné se s nimi vypořádat. V současné době tak do skladu dorazilo zatím jen 2800 nejkvalitnějších respirátorů. U šesti druhů z jedenácti druhů ochranných pomůcek jsou pak již podepsány smlouvy - například u filtrů do polomasek třídy ffp3, zdravotnických rukavic a návleků na obuv. Je podepsána i smlouva na dodávku výtěrových setů, na ochranné brýle a ochranné štíty. 

Vítězné firmy mají nyní tři měsíce na dodání pomůcek. Dvacet procent počtu musí dodat do třiceti dní, to znamená do konce srpna. Kromě správy státních rezerv má další zakázky také vypsané ministerstvo vnitra, jež by je pak mělo převést do rezerv.

„Ministerstvo vnitra má v současné době ve skladech cca 62,5 mil. kusů roušek, 8,3 mil. kusů respirátorů, 6,8 mil. kusů jednorázových rukavic, 50,4 tis. kusů ochranných obleků, 535 tis. kusů ochranných brýlí, 280 tis. kusů ochranných štítů a 11,2 tis. kusů návleků na obuv,“ uvedla pro Echo24 Hana Malá z resortu vnitra. Je však podle serveru otázkou, jakou stát nakupuje kvalitu, kdy například resort vnitra netrval na evropské certifikaci FFP2, ale stačila mu čínská KN95 nebo americká N95. 

Závěrem server píše o tom, že Správa státních hmotných rezerv věří, že materiálu bude dodatek. „Na jeden měsíc krize bychom měli mít celkem 27 mil. roušek, 7,6 mil. respirátorů FFP2 a 1,1 mil. respirátorů ffp3. Dále pak 200 tisíc výtěrových setů, (přes 200 tisíc ochranných štítů, 250 tisíc ochranných brýlí) nebo přes 21 mil. párů zdravotnických rukavic,“ dodal Švagr.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Jaký posun máte na mysli?

ODS jasně tvrdí, že přijetí eura není na pořadu dne, a že vznikne nějaké stanovisko, které je nezávazné přeci nic neznamená – tvrdí to i zástupci ODS. Není to spíš tak, že se vlk nažral a koza zůstala celá? A proč se tak moc bráníte referendu o euru? Bojíte se?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

35 Kč za hermelín v krámu. Účtenka? Přes 50 Kč. Penny Market přistižen při podvodu. Ne poprvé

9:29 35 Kč za hermelín v krámu. Účtenka? Přes 50 Kč. Penny Market přistižen při podvodu. Ne poprvé

Víte, který řetězec dostal od roku 2022 zdaleka nejvíce pokut? Byl to řetězec Penny Market. Na sankc…