Proč Babišovy noviny tolik píší o Ivo Rittigovi? Jde prý o firmu, po které šéf už dlouho touží

14. 7. 2015 20:51

Média vlastněná ministrem financí Andrejem Babišem vytvořila okolo kauzy Oleo Chemical mediální kampaň. Upozorňuje na to server Svobodné fórum, který toto své tvrzení dokládá obsáhlou analýzou toho, jak Babišem vlastněná média o zmíněné kauze informují. Důvod, proč by se právě této kauze měla Babišova média věnovat ve zvýšené míře, je podle serveru jednoduchý.

Proč Babišovy noviny tolik píší o Ivo Rittigovi? Jde prý o firmu, po které šéf už dlouho touží
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vicepremiér Andrej Babiš
reklama

„Společnost Oleo Chemical je konkurentem Agrofertu na trhu s biopalivy. Přitom není tajemstvím, že o tuto firmu má již léta zájem současný ministr financí Andrej Babiš. Firma totiž vyrábí biopaliva nové generace, jež nepocházejí z řepky olejné, ale z jiných organických materiálů. Takový provoz dosud Agrofert nevlastní, a při rostoucím veřejném tlaku na omezení pěstování řepky by se mu k dalšímu rozvoji svého postavení na trhu nepochybně hodil,“ píše server.

Lidové noviny z případu vyrobily vlastní kauzu

Sdružení Free Czech Media, které server Svobodné fórum vydává, zpracovalo obsáhlou analýzu chování Babišových médií v kauze Oleo Chemical v porovnání s ostatními médii. Frekvence článků týkajících se tohoto případu zejména v Lidových novinách a na Lidovkách.cz je prý naprosto zarážející. „Především přístup Lidových novin, které z případu vyrobily vlastní kauzu, působí dojmem dlouhodobé a cílené mediální kampaně. Na stránkách deníků vydavatelství Mafra je kauza Oleo Chemical prezentována jako jasný kriminální případ, stranám sporu není dáván stejný prostor, splétají se různé kauzy a osoby dohromady ve snaze vykreslit majitele Oleo Chemical v nejčernějších barvách. Přitom by se měla ctít presumpce neviny,“ tvrdí server.

PODROBNOU ANALÝZU NAJDETE ZDE

Podle něj je na celém případu zarážející souhra Babišova tisku a Policie ČR v mediálním tlaku na firmu Oleo Chemical. To se prý projevuje masivními nelegálními úniky z policejních spisů zejména do Lidových novin a Lidovek.cz, jejichž množství je prý opět nápadně vysoké.

Podle serveru jde o nesmírně závažný případ, který navozuje podezření ze zneužívání médií vlastněných Andrejem Babišem k mediální dehonestaci konkurence Agrofertu. „A co je obzvlášť nepřijatelné, je spolupráce s některými složkami policie, se kterou se redaktoři Mafry ani netají, když často citují ze živých policejních protokolů,“ tvrdí server s tím, že jde o další závažný precedens vyplývající z kumulace politické, ekonomické a mediální moci ministra financí, která podle něj není pod dostatečnou veřejnou kontrolou.

O cílené a soustředěné kampani v kauze Oleo Chemical v médiích vlastněných Agrofertem, zejména Lidových novin a serveru Lidovky.cz, se prý dá hovořit od července 2014.

Celý text je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…