Proč Brusel mlčí, ptá se Neff při pohledu na Slovensko. Asi kvůli Čaputové...

02.01.2021 18:16

Spisovatel Ondřej Neff zhodnotil projevy čtyř nejvyšších ústavních činitelů České republiky – prezidentem Milošem Zemanem počínaje a premiérem Andrejem Babišem konče. Zeman podle jeho názoru sáhl k nenávistnému štvaní. Babiš občany chlácholil, předseda Sněmovny Radek Vondráček se postaral o trochu vzruchu a Nakonec si Neff rýpl do EU i do slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Proč Brusel mlčí, ptá se Neff při pohledu na Slovensko. Asi kvůli Čaputové...
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ondřej Neff
reklama

„Jelikož prezident republiky zvolil pro své nenávistné štvaní projev k příležitosti Vánoc, tradičním novoročním vystoupením ho zastupují tři ústavní činitelé, předseda vlády a předsedové obou komor Parlamentu. Ústředním motivem byl přirozeně covid,“ konstatoval Neff v textu na serveru Neviditelný pes.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V hodnocení Babišova projevu už byl Neff mírnější. Premiér podle jeho názoru přednesl projev chlácholivý, ale Babišovi nejzarytější kritici v něm prý i tak najdou chyby.

„O trochu vzruchu se postaral předseda Sněmovny Radek Vondráček. Zabýval se štěpením společnosti a vyzval ke snaze překonat nesnášenlivost. Pro příští rok předpokládá ještě hlubší střety, mimo jiné i mezi těmi, kteří chtějí společnost uchovat takovou, jaká je, a těmi, kteří ji chtějí v zájmu nějakého vyššího dobra od základu proměnit. Což se skutečně dá čekat se stoprocentní jistotou,“ pokračoval Neff.

Pokud jde o předsedu Senátu Miloše Vystrčila, ten je podle Neffa znám tím, že napodobuje jiné politiky. Na Tchaj-wanu řekl, že je Tchajwanec. Inspiroval se u amerického prezidenta J. F. Kennedyho, který v západním Berlíně za studené války volal, že se cítí být Berlíňanem. Neff prý už jen čeká, kdy Vystrčil Čechům slíbí krev, pot a slzy po vzoru projevu Winstona Churchilla z časů druhé světové války.

Nakonec Neff upřel svou pozornost ke Slovensku a položil si otázku, proč Brusel nebije na poplach a nevaruje před ohrožením demokracie, když se tu v jedné z cel oběsil bývalý policejní prezident.

„Co asi na to říká Brusel? Ten má přece takové starosti se stavem právního státu v Maďarsku a Polsku. Proč se nepozastavuje nad zjevným zhroucením právního státu na Slovensku? Asi je to proto, že Slováci mají prezidentku, která dovede odříkávat súry o občanské společnosti, lidských právech, evropských hodnotách a globální odpovědnosti, a navíc Slováci si koupili odpustky přijetím patnácti migrantů. To je asi tak nejpravděpodobnější vysvětlení té divné věci,“ uzavřel Neff.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …