Proč Sobotka musí, prostě musí být premiérem? Šéfredaktor rozkryl mocenské zákulisí. A dále: Pánové v ČSSD to prý už přehnali...

13.03.2017 8:22 | Zprávy

Jako ODS v roce 2010. Tak vnímá současnou sociální demokracii šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. Uvedl to alespoň v komentáři pro dnešní vydání. „Mohli se vyhnout průšvihu, ale neudělali to. Očistná kúra proto přijde až po podzimních volbách,“ domnívá se.

Proč Sobotka musí, prostě musí být premiérem? Šéfredaktor rozkryl mocenské zákulisí. A dále: Pánové v ČSSD to prý už přehnali...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Plesl

„Už dlouho dopředu bylo jasné, jak víkendový sjezd sociální demokracie dopadne. ČSSD sice v žebříčcích preferencí ztrácí na vedoucí ANO nějakých 10 až 15 procentních bodů, ale stranu svírá strach, že kdyby teď vyměnila předsedu, bude na tom ještě hůř. Racionální pohled na situaci, v níž se ČSSD nyní nachází, však jasně ukazuje, že strana naopak promarnila poslední šanci zastavit svůj pád,“ zmínil Plesl. A vzpomíná na rok 2010, kdy se předsedou ODS stal Petr Nečas, následně strana po volbách, ač druhá, sestavila vládu s TOP 09 a Věcmi veřejnými. 

„V té době už s českou politikou dávno mávala významná lobbistická skupina sdružená kolem polostátní společnosti ČEZ, které bylo de facto jedno, zda bude premiérem Nečas, nebo Paroubek, hlavně že premiér bude vstřícný k potřebám této party politických podnikatelů,“ zmínil Plesl. A uvádí také slova tehdejšího předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, jež pronesl po odchodu Martina Romana z čela společnosti ČEZ. „Kauza Roman je ohromná a bude mít nedozírné důsledky. Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany, jediná TOP 09 od něj nic nedostala,“ řekl tehdy. 

Dodává také, že není přesně známo, kdo co dostal a nedostal, protože eventuální podíl společnosti ČEZ na nelegálním financování politických stran nebyl nikdy předmětem vyšetřování. „ČEZ parta“ však Nečase stála krk. „Styky s jejími reprezentanty (a dalšími podobnými) Nečasovi zprostředkovávala především Jana Nagyová, což – jak dnes už víme – nakonec vedlo k pádu vlády, zvolení Miloše Zemana a nástupu Andreje Babiše,“ řekl s tím, že lidé, kteří byli společnosti ČEZ a jejímu generálnímu řediteli Martinu Romanovi velice blízko, hrají v české politice dodnes významnou, byť neoficiální roli. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Babiš , ČSSD , Lidové noviny , MF Dnes , Urban , Plesl , ANO

autor: vef

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…