Proč Sobotka musí, prostě musí být premiérem? Šéfredaktor rozkryl mocenské zákulisí. A dále: Pánové v ČSSD to prý už přehnali...

13. 3. 2017 8:22

Jako ODS v roce 2010. Tak vnímá současnou sociální demokracii šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. Uvedl to alespoň v komentáři pro dnešní vydání. „Mohli se vyhnout průšvihu, ale neudělali to. Očistná kúra proto přijde až po podzimních volbách,“ domnívá se.

Proč Sobotka musí, prostě musí být premiérem? Šéfredaktor rozkryl mocenské zákulisí. A dále: Pánové v ČSSD to prý už přehnali...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Plesl
reklama

„Už dlouho dopředu bylo jasné, jak víkendový sjezd sociální demokracie dopadne. ČSSD sice v žebříčcích preferencí ztrácí na vedoucí ANO nějakých 10 až 15 procentních bodů, ale stranu svírá strach, že kdyby teď vyměnila předsedu, bude na tom ještě hůř. Racionální pohled na situaci, v níž se ČSSD nyní nachází, však jasně ukazuje, že strana naopak promarnila poslední šanci zastavit svůj pád,“ zmínil Plesl. A vzpomíná na rok 2010, kdy se předsedou ODS stal Petr Nečas, následně strana po volbách, ač druhá, sestavila vládu s TOP 09 a Věcmi veřejnými. 

„V té době už s českou politikou dávno mávala významná lobbistická skupina sdružená kolem polostátní společnosti ČEZ, které bylo de facto jedno, zda bude premiérem Nečas, nebo Paroubek, hlavně že premiér bude vstřícný k potřebám této party politických podnikatelů,“ zmínil Plesl. A uvádí také slova tehdejšího předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, jež pronesl po odchodu Martina Romana z čela společnosti ČEZ. „Kauza Roman je ohromná a bude mít nedozírné důsledky. Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany, jediná TOP 09 od něj nic nedostala,“ řekl tehdy. 

Dodává také, že není přesně známo, kdo co dostal a nedostal, protože eventuální podíl společnosti ČEZ na nelegálním financování politických stran nebyl nikdy předmětem vyšetřování. „ČEZ parta“ však Nečase stála krk. „Styky s jejími reprezentanty (a dalšími podobnými) Nečasovi zprostředkovávala především Jana Nagyová, což – jak dnes už víme – nakonec vedlo k pádu vlády, zvolení Miloše Zemana a nástupu Andreje Babiše,“ řekl s tím, že lidé, kteří byli společnosti ČEZ a jejímu generálnímu řediteli Martinu Romanovi velice blízko, hrají v české politice dodnes významnou, byť neoficiální roli. 

„A nejblíže jsou nyní právě sociálním demokratům, včetně samotného Bohuslava Sobotky. Jde především o právníka a premiérova blízkého přítele Radka Pokorného, kterého s ČEZ Martina Romana pojily smlouvy na dodávky právních služeb,“ podotkl Plesl se slovy, že dokud bude Sobotka premiérem, bude kolem tohoto veřejného tajemství zřejmě hrobové ticho. I proto je prý pro tuto ČEZ partu tak důležité, že Sobotka obhájil křeslo předsedy ČSSD. 

„Stejně tak je pro ni důležité, že se ve vedení ČSSD udržel Milan Chovanec, jemuž zase radí spolumajitel agentury Bison & Rose, která pro ČEZ dodávala služby v oblasti komunikace a PR.
Tudíž je dokonce logické, že novým ministrem průmyslu a obchodu by se podle některých zdrojů mohl stát sociálnědemokratický matador Milan Urban, jehož jméno bude už navždy spojeno s trochu legrační fotografií, na níž oděn v pocintaném tričku nese čtyři krabice s pizzou,“ uzavřel s poukázáním na Urbanovu dovolenou v Itálii v roce 2009. Tu tehdy strávil s Vladimírem Johanesem, jenž je člověkem, který Martinu Romanovi a ČEZ jistil vztahy s politiky. 

Lidové noviny si pak v souvislosti s ČSSD povšimly toho, že stranu dělí téma (anti)Babiš. Část strany si totiž myslí, že je třeba na Babiše ukazovat a zdůrazňovat jeho chyby, část se domnívá, že by bylo lepší starat se o sebe a nenechat Babiše, aby ovládal agendu. 

Toto dilema již sociální demokraté řešili před volbami do krajů a Senátu. Tehdy dělal volebního manažera strany europoslanec Miroslav Poche, jenž nyní tvrdí, že je patrné, že voliče Babiš neděsí tolik jako sociální demokraty. 

Jak však bylo patrné již na sjezdu ČSSD, pro předsedu strany Bohuslava Sobotku je Babiš ústřední postavou. 

„ČSSD nepomůže, když bude neustále upozorňovat na Babiše. Čím víc ho budeme zmiňovat, tím větší mu děláme reklamu. Není přece deus ex machina, člověk, který by se tu náhle objevil. Žije v této zemi několik desítek let, byl vytvořen politickým establishmentem,“ oponuje naopak jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). A Babišovi se v kampani nechce věnovat ani volební manažer Jan Birke. Stranu chce vést stranou věcné, obsahové kampaně. 

Lidové noviny se pak také věnovaly osobě případného nového ministra průmyslu Milana Urbana (ČSSD). Toto jméno totiž vyvolalo mezi sociálními demokraty prý zděšení. 

„Urban, který stál v čele ministerstva průmyslu a obchodu v letech 2003–2006, svým životopisem upomíná na nekontrolovaný solární boom a éru ODS za Mirka Topolánka. Jeho instalace do vlády pak zní jako podivný vtip, když ČSSD staví na hrozbách návratu pravicových pořádků,“ konstatují Lidové noviny. A právě negativní reakce, které na Urbanovo jméno vyvstaly, podobný scénář utnuly.

„Urbana jsme snad dobojovali. Fuj,“ uvedl zdroj z ČSSD. Jeden ze straníků pak dodal, že otázku svého jmenování otevřel u novinářů sám Urban, další tvrdil, že od začátku to pak byla kachna. Do křesla ministra průmyslu by tak měl usednout buď předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr nebo současný náměstek MPO Jiří Havlíček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…