Proč je ten Wilders tak úspěšný, zeptala se BBC lidí v ulicích. Odpověď zněla...

28.02.2017 20:13

Nizozemí má před sebou parlamentní volby. Jasným favoritem na vítězství, a tedy možným příštím premiérem je radikální politik Geert Wilders se svou Stranou pro svobodu. Britská BBC si klade otázku, čím politik tolik láká voliče.

Proč je ten Wilders tak úspěšný, zeptala se BBC lidí v ulicích. Odpověď zněla...
Foto: Mwl.nl
Popisek: Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders

Proč se tradičně liberálně smýšlející Nizozemci obracejí doprava, ptá se britská BBC s poukazem na skutečnost, že jasným favoritem blížících se voleb je pravicový radikální politik Geert Wilders stojící v čele Strany pro svobodu (PVV).

Wildersův program lze označit za protimuslimský, protiuprchlický a protiunijní. Ačkoli Nizozemsko patří mezi zakladatelské státy EU, mnozí občané dnes uvažují, že mu dají svůj hlas. Voliči prý především přestávají věřit tradičním stranám. O ztrátě důvěry ke tradičním stranám ostatně vypovídá i fakt, že Wildersovi podporovatelé nosí čapky s volebním heslem Donalda Trumpa „Make America Great Again“ neboli „Udělejme Ameriku znovu skvělou“.

Celý článek naleznete zde.

Nejeden volič nevěří už ani tradiční levici, ani tradiční pravici. V posledních volbách je třeba ještě volili a oni pak pro lidi nic neudělali, říkají lidé v ulicích reportérům. Wilders možná opravdu něco změní.

„Hodně lidí ho označuje za rasistu, ale on není rasista. On jen říká, pokud jste cizinec, klidně u nás zůstaňte, ale musíte dodržovat naše pravidla,“ prozradila britským novinářům jedna z Wildersových podporovatelek. Počítá však s tím, že Wilders po volbách nebude premiérem, protože nenajde žádné partnery do koalice, což je podle dámy škoda.

Podobně mluvil i pán s Trumpovou čapkou na hlavě. „Já jsem gay a mám přítele. Ale já už ho raději ani nedržím za ruku, když jdeme po ulici, protože se necítím v bezpečí. Ve své zemi bych se ale chtěl cítit bezpečně,“ zdůraznil Wildersův volič.

„Budu volit Wilderse, protože chci, aby bylo Nizozemí znovu naše. Nepatří muslimům. Nepatří ani jiné víře či vyznání. My jsme Nizozemci,“ prozradil novinářům BBC další Wildersův podporovatel.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…