Proč koalice tak spěchá se změnou zákona o ČT? Bobošíková a zajímavé věci o poslanci STAN Lacinovi

23.02.2023 21:11 | Ze sítí

Poslanci koalice v týdnu prosadili mimořádnou schůzi kvůli novým pravidlům pro volbu Rady České televize. Pořad Aby bylo jasno už dříve upozorňoval na střet zájmů jejich předkladatele, poslance STAN Jana Laciny. Nyní se podle Jany Bobošíkové prokázalo, že vše byla naprostá pravda.

Proč koalice tak spěchá se změnou zákona o ČT? Bobošíková a zajímavé věci o poslanci STAN Lacinovi
Foto: Screen Youtube
Popisek: Aby bylo jasno

Lacinova společnost dodává České televizi služby za statisíce a ČT o ní navíc bezplatně vysílá. Postoj poslance Laciny se vyvíjel od tvrzení, že ve střetu zájmů není, přes ujišťování, že o smlouvách nevěděl, protože je podepisoval provozní, až po prohlášení, že ve smlouvě, na které byl jeho vlastní podpis, problém nevidí.

„Nejsem v žádném střetu zájmů, to je naprosto jednoznačné,“ prohlašoval sebevědomě na sněmovní mikrofon. Pak se chlubil, kolik prací zvládá, a vysvětloval, že jeho zakázkou bylo nejspíš občerstvení v jeho kavárně pro televizní festival Zlatá Praha.

„O základní věci se zajímám, ale o detail ne,“ uvedl ke svému podnikání. Institucí, kterým zajišťoval občerstvení, prý byly tisíce.

O slovo se přihlásil ministr kultury Baxa, který opozici vzkázal, že vysvětlování pana Laciny je jasné, transparentní a podle jeho názoru nevyvolávající pocit, že by se mělo jednat o střet zájmů.

Bobošíková si všimla, že vládní koalici opravdu hodně záleží na nových pravidlech pro volbu televizních a rozhlasových radních. Poslanci i senátoři zaplavili sociální sítě svými výzvami, abychom je schválili „populistům a autoritářům navzdory“ (senátor Smoljak).

Právník Ondřej Dostál si ale myslí, že realitou je pravý opak.

Důvod, proč vláda tolik spěchá, naznačila jedna z poslankyň ANO. Jde o to, aby začal platit ještě před zvolením nového generálního ředitele ČT, přičemž výběrové řízení už bylo vypsáno.

V tom případě jde vše stranou, a proto sledujeme mimořádnou schůzi. Opozice navrhuje odložení účinnosti na začátek příštího roku, což by přineslo zhruba půlroční legisvakanční lhůtu. „Je pravidlo, že zákony, u kterých není nebezpečí z prodlení, nabývají účinnosti obvykle na začátku nebo v polovině roku,“ říká k tomu Ondřej Dostál. Zde takové nebezpečí není.

Druhou možností je, že záměrem zákonodárců je rychle ovlivnit dění v České televizi.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

8:46 Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

TÝDEN V MÉDIÍCH Je s podivem, jaká možná vyjádření k pokusu o atentát na Donalda Trumpa mohla v Česk…