Proč musel skončit Jiří Dienstbier, zamýšlí se týdeník

26.03.2013 12:48 | Zprávy

Jiří Dienstbier ze sociální demokracie je osobností, které si všímá Ondřej Kundra z Respektu a ptá se: Proč musel skončit? Dlouhodobě nejpopulárnější politik v Česku, kandidát na prezidenta republiky ČSSD a přes to všechno nakonec neobhájil post místopředsedy na sjezdu?

Proč musel skončit Jiří Dienstbier, zamýšlí se týdeník
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Jiří Dienstbier na sjezdu ČSSD v Ostravě

„I když ho strana ještě před několika týdny veřejnosti představovala jako svého nejlepšího muže pro vedení země, ve svém vlastním vedení si ho teď nečekaně odmítla ponechat,“ píše Ondřej Kundra a hledá možné příčiny. Podle autora článku bylo na sjezdu ČSSD zjevné gesto Miloše Zemana, když se šel po projevu pozdravit se straníky. K Jiřímu Dienstbierovi vůbec nezamířil a srdečně se zdravil pouze se svými stoupenci. „Před plným sálem se k němu obrátil zády a sjezd opustil,“ píše Respekt. První „náraz“ obou mužů se však podle Kundry odehrál před 13 lety. Dienstbier tehdy předsedal Mladým sociálním demokratům a na premiéra Zemana zaútočil, když ho vyzval k rezignaci na post předsedy ČSSD. Podle Respektu mu tehdy vyčítal neúspěch v krajských volbách a „neochotu řešit narůstající aféry v Zemanově okolí.“ Šlo především o případ Olovo a projekt předražených stíhaček Gripen, upřesňuje Respekt. Potřebu vyvolávat střety většina Dienstbierových známých prý přičítá formování jeho osobnosti v dětství, kdy vyrůstal v prostředí známého a komunisty vězněného signatáře Charty 77 Jiřího Dienstbiera staršího, který byl také respektovaným ministrem zahraničních věcí.

Vzestup v ČSSD

Před třemi lety, píše Kundra, panovala v ČSSD pochmurná atmosféra. Po sněmovních volbách, hledala ve svých řadách charismatické politiky, kteří by měli šanci na úspěch ve volbách komunálních. Ve sněmovních volbách voliči Dienstbiera “vykroužkovali“ z devátého místa na páté, a on se tak prý jevil jako vhodný kandidát. „Nakonec mu tedy delegáti pražské stranické konference dali mandát pro bitvu o post primátora,“ píše se v Respektu. „Dienstbier vystihl dobu a srozumitelně vypíchl problém, který tehdy Pražany nejvíce pálil – všudypřítomnost korupce.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Nový zákon o výživném

Dobrý den, paní senátorko. Já vím, že vy jste byla proti tomu novému zákonu, ale prý prošel. Dá se někde zjistit, kdo ho vlastně navrhl a kdo pro něj hlasoval? Přijde mi úplně šílené, že něco takového mohlo projít, když postiženými budou ti nejslabší, jako jsou děti. A budete vy sama usilovat o zruš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Historický moment.“ Fiala a Lipavský se rozplývají nad novým logem pro úřady

21:00 „Historický moment.“ Fiala a Lipavský se rozplývají nad novým logem pro úřady

Vláda na středečním zasedání schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu pro státní správu. C…