Proč nemá Mynář bezpečnostní prověrku, ptá se Schwarzenberg

27.09.2013 18:17

Bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga zaráží skutečnost, že prezidentův kancléř Vratislav Mynář nemá bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Zatímco exministr poukazuje na skutečnost, že jako kancléř může nahlížet do všech zásadních záležitostí, podle bývalého kancléře Jiřího Weigla se nejedná o nic překvapivého.

Proč nemá Mynář bezpečnostní prověrku, ptá se Schwarzenberg
Foto: Daniela Černá
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář a Miloš Zeman ve Valašských Kloboukách

"To je opravdu neslýchaný případ, nejvyšší úředník, jenž nemá prověrku," řekl Schwarzenberg. "Jakožto kancléř máte možnost vše se dozvědět a nahlédnout prakticky do všech pro vás zajímavých záležitostí," upřesnil. Podle dnešního vydání deníku MF Dnes mají prověrku požadovaného stupně Mynářovi podřízení. Samotný kancléř se ale některých jednání, která podléhají utajení, nemůže účastnit.

"Získání prověrky na stupeň tajné trvá obvykle více než půl roku. Takže na tom, že ji pan Mynář dosud nemá, nevidím nic neobvyklého. Je to jistě omezení, ale dočasné povahy," uvedl Weigl. Prezident Miloš Zeman jmenoval Mynáře ředitelem své kanceláře v březnu. Mlynář se kvůli tomu musel vzdát funkce předsedy "prezidentské" Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ). Od té doby není ani v předsednictvu strany. Nyní však v barvách SPOZ kandiduje v předčasných sněmovních volbách.

Mynář míří do Poslanecké sněmovny

Již dříve uvedl, že pokud získá poslanecký mandát, své pokračování ve funkci kancléře zváží. Podle informací Hrad doufá, že se Mynář dostane do Poslanecké sněmovny a nebude muset čekat na udělení prověrky. Jako lídr zemanovců Mynář uvažoval o tom, že by roli kancléře využil ke zviditelnění SPOZ před nadcházejícími parlamentními volbami. Zeman sice prohlásil, že hradní úřad nemá být využíván k propagaci jakékoli politické strany, Mynářova kancléřská funkce ovšem někdejšímu předsedovi SPOZ pomohla vstoupit ve větší známost mezi voliči.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ane, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svrhnout Zemana? Ne. Ještě hůř! Primátor Prahy Hřib řekl, co by rád provedl prezidentovi, ale...

10:34 Svrhnout Zemana? Ne. Ještě hůř! Primátor Prahy Hřib řekl, co by rád provedl prezidentovi, ale...

V den, kdy Senát projednává z iniciativy Václava Lásky ústavní žalobu na prezidenta republiky, čelí …