Proč nenávidíte Romy, když s nimi nemáte žádnou zkušenost? Je to zvláštní, říká vysokoškolský učitel

09.07.2015 10:31

Nesnášenlivost v české společnosti vůči imigrantům i Romům vnímá romská novinářka a aktivistka Alica Sigmund Heráková a vysokoškolský učitel Jakub Macek. Oba brněnští občané své názory vyjádřili v rozhovoru pro iDNES.cz.

Proč nenávidíte Romy, když s nimi nemáte žádnou zkušenost? Je to zvláštní, říká vysokoškolský učitel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti Romům

Macek tvrdí, že Romy v médiích nahradili imigranti. „Jeden z našich sousedů se bavil tím, že ve večerce, kterou vlastní pán z Indie s pánem z Pákistánu, říkal: Je to tady pánové, teď jste svině konečně vy, ne my. Byli z toho smutní, protože jsou tady oba dvacet třicet let, a brali to špatně,“ konstatoval.

Podle Macka je nenávist k Romům a k imigrantům zvláštní. „Drtivá část populace nemá ani žádnou zkušenost s Romem kromě té vizuální. Je to stejné, jako když se česká populace šíleně bojí islamistů, ačkoli v životě žádného nepotkali. Masivně panikaříme z uprchlíků, kterých máme nejméně z celé Evropy,“ řekl.

Podle Herákové jsou Romové stejně jako každá jiná společnost sociálně rozvrstvení. „V hlavách majority je představa taková, že devadesát procent jsou padouši a kriminálníci, pět procent možná půl na půl a pět procent je normálních. Představa, že existuje většina Romů, kteří jsou špatní, a pak pár, kteří se na to vykašlali a jsou asimilovaní. Je potřeba, aby se jí česká společnost zbavila,“ řekla. „Ale česká populace je naprosto nezvyklá na jakoukoliv jinakost. Představa, že sem přijde 1500 Syřanů, tento národ zahání do kouta,“ doplnil ji Macek.

„Vadí mi, že člověk, který imigraci nebo Romy nevnímá jako ohrožení a nebezpečí, je okamžitě škatulkovaný hanlivě jako sluníčkář,“ konstatovala rovněž Heráková s tím, že nenávist a vymezování se vůči imigrantům nebo Romům je mainstream. „Ve svém okolí mám hodně lidí, kteří jsou intelektuálně a sociálně z různých prostředí. Protože jsem se k romství přihlásila až jako dospělá, u svých známých a kolegů jsem narazila na to, že je to pro ně problém. Je to problém pro strašnou spoustu lidí, u kterých bychom to vůbec nečekali. Setkala jsem se s tím u politiků, intelektuálů i institucí,“ uvedla.

Celý rozhovor čtěte ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …