Economist upozorňuje na průzkum společnosti ManpowerGroup, z něhož vyplynulo, že dvě z pěti firem v Polsku se snaží zaplnit volná pracovní místa. V Maďarsku jde o téměř polovinu volných pracovních míst. Alarmující je prý toto procento i v případě České republiky (18 %) a Slovenska (28 %). I v těchto dvou zemích však počet volných pracovních míst stále roste. Nejvíce tímto trendem dle zjištění britského týdeníku trpí IT firmy, protože IT odborníci odcházejí za lepšími platovými podmínkami do západní Evropy nebo Spojených států. „Konkrétně Polsku v loňském roce chybělo 50 000 IT expertů. Na Slovensku by mohl být tento sektor rozšířen okamžitě o dalších deset tisíc míst, pokud by bylo dostatek lidí. V Maďarsku zase chybí inženýři, protože mnozí odcházejí do Německa, kde mají o 150 % vyšší plat,“ uvádí Economist.
Britský týdeník nicméně připouští, že zatím nedostatek kvalifikovaných pracovních sil hospodářský růst těchto zemí nezastavil. „Ekonomika Polska a Maďarska letos poroste mezi 2,8–3,3 %. „Oba státy na tom však mohly být ještě mnohem lépe. Jejich HDP bylo v roce 2014 jen na 68 % v porovnání s průměrem v EU. Absence pracovních sil navíc zvyšují deficity v důchodovém systému a veřejných financích,“ vysvětluje odborný ekonomický týdeník a tvrdí, že mnoha východním státům EU se proto nedaří dosáhnout jejich potenciálu. „Slovensko vyrábí nejvíce automobilů na jednoho obyvatele na světě. V srpnu oznámila automobilka Jaguar Land Rover plán otevřít za tři roky nový závod v blízkosti Nitry. Těžit by z toho měli také lokální dodavatelé, ale dle průzkumu poradenské firmy PwC plných 80 % z nich postrádá kvalifikované pracovníky.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro