Profesor Chlíbek, pravá ruka Prymuly, varoval na síti: Čtyři tisíce hospitalizovaných každý den

09.10.2020 12:39

Razantnější opatření v boji proti koronaviru byla podle epidemiologa a vedoucího ministerské pracovní epidemiologické skupiny profesora Romana Chlíbka nevyhnutelná nutnost. Bez nich by Česko mohlo dosáhnout až na 4000 hospitalizovaných denně, uvedl na svém twitteru. Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku opět překonal stávající středeční rekord 5335 případů. Ve čtvrtek laboratoře v Česku odhalily 5394 pozitivních.

Profesor Chlíbek, pravá ruka Prymuly, varoval na síti: Čtyři tisíce hospitalizovaných každý den
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

„Reprodukční číslo opět stouplo na 1,21. V řadě krajů běží již nekontrolovaný komunitní přenos. Pokud nebudou razantní opatření, lze očekávat dle modelů až 8 tisíc nových případů denně, za celý říjen 130 tisíc a v jednom dni až 4 tisíce hospitalizovaných,“ upozornil Chlíbek ve svém tweetu na přetížení zdravotnického systému.

 

 

K oploštění křivky zatím nedochází. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čvrtečním interview na ČT24 uvedl, že v tom důsledku v některých nemocnicích dochází již k omezení péče: „Zatím to není velké procento, jde o nemocnice, které už plní kapacitu jednotek intenzivní péče. Co se týká regionů, nejvíce zatížené jsou Praha, Brno, Vysočina, také Pardubický a Hradecký kraj,“ vyjmenoval, kde je v poslední době vysoký nárůst a kapacity mohou být vyčerpány velmi rychle.

Nyní je nutné obrátit tempo růstu epidemie na klesající, konkrétně na reprodukční číslo 0,8. „Je jasné, že pokles pod hladinu tisíc jen tak nenastane. Ten bude trvat řadu týdnů. Čtrnáct dnů máme jen k zastavení nárůstu, nečekáme, že to za čtrnáct dnů poklesne,“ sdělil ministr.

Nově vláda na dva týdny uzavře divadla i kina a zmrazí veškeré sportovní aktivity, jak profesionální, tak volnočasové. Restaurace budou otevřené jen do osmé hodiny večerní. Omezení se dotknou i vzdělávání, všichni vysokoškoláci a středoškoláci zůstanou doma. Žáci druhého stupně základních škol se budou učit na střídačku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

19:23 Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

Tradičně jako každý týden i první neděli po volebním víkendu předseda vlády Andrej Babiš přivítal sv…