Profesor Dušek varovně ke covidu: Dostali jsme se na reprodukční číslo 1, ale pozor!

02.11.2020 16:25

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v rozhovoru pro Rádio Impuls potvrdil, že reprodukční číslo klesá: „Podle našich modelací se pohybuje mezi 1 až 1,1. Je to samozřejmě dobrá zpráva, nicméně k tomuto číslu bychom měli přistupovat jen s velmi mírným optimismem,“ říká Dušek.

Profesor Dušek varovně ke covidu: Dostali jsme se na reprodukční číslo 1, ale pozor!
Foto: reprofoto: vysílání ČT24
Popisek: Ladislav Dušek
reklama

Reprodukční číslo sice kleslo na vzývanou úroveň jedna, podle Duška ale zatím není důvod k přehnané radosti. „Máme totiž za sebou víkend a jde o hodnoty, které jsou částečně zkreslené počtem testů. Velmi vysoké zůstává relativní procento pozitivních záchytů – kolem 30 procent. Proto bych brzdil nějaké předčasné radování,“ prohlásil s tím, že definitivně se uvidí, kam trend směřuje, až po dvou třech pracovních dnech tohoto týdne.

Anketa

Věříte novému ministru Blatnému víc než Prymulovi?

hlasovalo: 16685 lidí
„Reprodukční číslo je údaj, jenž se získává odhadem z modelu a říká, kolik průměrně jeden člověk stihne nakazit dalších osob v průběhu onemocnění. Pokud tedy reprodukční číslo zůstane na jedné, je to jakýsi setrvalý stav,“ vysvětloval Dušek.

Dušek upozorňuje, že hodnota jedna ještě neznamená vítězství. „Třeba v období léta by to bylo dobré, protože byla malá čísla nakažených. Ale v tuto chvíli by to stále bylo rizikové číslo, protože by to znamenalo tisíce nových nákaz denně, které by vytvářely tlak na nemocniční kapacity, takže pokud se v příštích dnech potvrdí to reprodukční číslo jedna, stejně nemůže být cílovým stavem a musíme v opatřeních pokračovat, dokud číslo neklesne dlouhodobě nízko pod úroveň jedna,“ má jasno Dušek.

Co se týče testování, v běžných pracovních dnech se podle Duška testuje až 40 tisíc lidí, což je v přepočtu na obyvatele země srovnatelné číslo jako v jiných evropských zemích. „Pokud se podaří snížit to reprodukční číslo, takové objemy testů jsou dostatečné, aby se epidemie mohla dále hlídat,“ řekl na závěr Dušek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Utajené rakety. Ukradené hromosvody. Zamlčená pravda. Místní promluvili

13:00 Vrbětice: Utajené rakety. Ukradené hromosvody. Zamlčená pravda. Místní promluvili

Pro poznání toho, co se stalo ve Vrběticích, jsou důležité výpovědi svědků. Jednu takovou zveřejnil …