Profesor Flegr: Ať to lidem zaplatí stát! Nové věci ke covidu

18. 11. 2020 15:25

Parazitolog Jaroslav Flegr sdílel na svém facebookovém profilu další ze svého povídání kocourovi Micíkovi. Hovořil zejména o déja vu. "Je to pocit, že to, co právě nyní prožíváme, jsme už prožili někdy v minulosti, jen si zrovna nedokážeme uvědomit, kdy a kde to přesně bylo," poznamenal v souvislosti s některými tezemi o koronaviru Flegr.

Profesor Flegr: Ať to lidem zaplatí stát! Nové věci ke covidu
Foto: archiv J.Flegr
Popisek: profesor Jaroslav Flegr
reklama

"Takové déjà vu nyní zažívám co chvíli, když poslouchám, jak se různí odborníci chystají rozvolňovat a usilovně odhadují, zda se to stihne ještě do konce listopadu, nebo až během prosince. Jenže já si bohužel moc dobře uvědomuji, kdy jsem stejný pocit zlého snu prožíval poprvé. Bylo to v létě, kdy nejspíš ti samí odborníci bilancovali za epidemií a moudře rozebírali, zda naše hospodářství stihne do konce roku dohnat ztráty způsobené epidemií. Stejně jako tehdy si i nyní nevěřícně říkám, proboha, to snad nemohou myslet vážně.To si opravdu neuvědomují, že to nejhorší, tedy chřipková sezóna, nás teprve čeká?" ptá se znepokojeně Flegr.

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20283 lidí

"Pomocí lockdownů jsme si, sakra himlhergot, jen velmi draze koupili čas, abychom se připravili na to horší, co teprve přijde. Teď jsme v poslední minutě zabrzdili volný pád a snášíme se k zemi na padáku. Do těla nás tlačí popruhy, a tak mudrujeme, zda bychom je neměli radši odřezat – vždyť k čemu jsou, každý přeci vidí, že vlastně vůbec nepadáme. Krucinál fagot, ne! Nejdřív musíme stlačit počty denně infikovaných na hodnoty, které už dokáže posílená hygiena kvalitně dotrasovat. Kvalitně – to znamená včetně bezpříznakových osob a dětí. Jestliže si chceme dopřát luxus návratu dětí do škol, tak musíme na oplátku posílit kapacity trasování tak, abychom dokázali vytrasovat i kontakty kontaktů, přinejmenším je varovat, v lepším případě jim nabídnout i bezplatné a rychlé testování. Trasovat je třeba i zpětně – je třeba zjistit, kde se člověk sám nakazil a varovat a otestovat ty, co se mohli nakazit s ním. Covid se šíří z velké části přes superpřenašeče – ty je možno odhalit právě takovým zpětným testováním. Je třeba začít opět testovat i bezpříznakové rekonvalescenty," dodal.

"A také je třeba zajistit kapacity na rychlé, laciné a spolehlivé hromadné testování. Tím nemyslím antigenní testy, které mají deklarovanou spolehlivost 70 % (ve skutečnosti je to méně). Je třeba zavést vysokokapacitní RT-PCR metodu z ústních stěrů, případně ještě lépe ze slin získaných samoodběrem. Takovou metodu už v Česku řadu měsíců máme. Člověk se netestuje kvůli sobě, ale kvůli druhým. Proto veškeré testování musí hradit stát," míní také Flegr.

Závěrem pak poznamenal, že hygiena musí jasně sdělit, kolik nakažených dokáže kvalitně dotrasovat a vláda regulací protiepidemických opatření zajistí, aby infikovaných nebylo více. "Jsme v Česku, proto dodávám – pomocí protiepidemických opatření, nikoli účetními triky a falšováním dat. Pro politiky to může být novinka, ale virus se fakt obalamutit nedá," uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…