Profesor Flegr: Ať to lidem zaplatí stát! Nové věci ke covidu

18.11.2020 3:25 odp.

Parazitolog Jaroslav Flegr sdílel na svém facebookovém profilu další ze svého povídání kocourovi Micíkovi. Hovořil zejména o déja vu. "Je to pocit, že to, co právě nyní prožíváme, jsme už prožili někdy v minulosti, jen si zrovna nedokážeme uvědomit, kdy a kde to přesně bylo," poznamenal v souvislosti s některými tezemi o koronaviru Flegr.

Profesor Flegr: Ať to lidem zaplatí stát! Nové věci ke covidu
Foto: archiv J.Flegr
Popisek: profesor Jaroslav Flegr

"Takové déjà vu nyní zažívám co chvíli, když poslouchám, jak se různí odborníci chystají rozvolňovat a usilovně odhadují, zda se to stihne ještě do konce listopadu, nebo až během prosince. Jenže já si bohužel moc dobře uvědomuji, kdy jsem stejný pocit zlého snu prožíval poprvé. Bylo to v létě, kdy nejspíš ti samí odborníci bilancovali za epidemií a moudře rozebírali, zda naše hospodářství stihne do konce roku dohnat ztráty způsobené epidemií. Stejně jako tehdy si i nyní nevěřícně říkám, proboha, to snad nemohou myslet vážně.To si opravdu neuvědomují, že to nejhorší, tedy chřipková sezóna, nás teprve čeká?" ptá se znepokojeně Flegr.

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20393 lidí

"Pomocí lockdownů jsme si, sakra himlhergot, jen velmi draze koupili čas, abychom se připravili na to horší, co teprve přijde. Teď jsme v poslední minutě zabrzdili volný pád a snášíme se k zemi na padáku. Do těla nás tlačí popruhy, a tak mudrujeme, zda bychom je neměli radši odřezat – vždyť k čemu jsou, každý přeci vidí, že vlastně vůbec nepadáme. Krucinál fagot, ne! Nejdřív musíme stlačit počty denně infikovaných na hodnoty, které už dokáže posílená hygiena kvalitně dotrasovat. Kvalitně – to znamená včetně bezpříznakových osob a dětí. Jestliže si chceme dopřát luxus návratu dětí do škol, tak musíme na oplátku posílit kapacity trasování tak, abychom dokázali vytrasovat i kontakty kontaktů, přinejmenším je varovat, v lepším případě jim nabídnout i bezplatné a rychlé testování. Trasovat je třeba i zpětně – je třeba zjistit, kde se člověk sám nakazil a varovat a otestovat ty, co se mohli nakazit s ním. Covid se šíří z velké části přes superpřenašeče – ty je možno odhalit právě takovým zpětným testováním. Je třeba začít opět testovat i bezpříznakové rekonvalescenty," dodal.

"A také je třeba zajistit kapacity na rychlé, laciné a spolehlivé hromadné testování. Tím nemyslím antigenní testy, které mají deklarovanou spolehlivost 70 % (ve skutečnosti je to méně). Je třeba zavést vysokokapacitní RT-PCR metodu z ústních stěrů, případně ještě lépe ze slin získaných samoodběrem. Takovou metodu už v Česku řadu měsíců máme. Člověk se netestuje kvůli sobě, ale kvůli druhým. Proto veškeré testování musí hradit stát," míní také Flegr.

Závěrem pak poznamenal, že hygiena musí jasně sdělit, kolik nakažených dokáže kvalitně dotrasovat a vláda regulací protiepidemických opatření zajistí, aby infikovaných nebylo více. "Jsme v Česku, proto dodávám – pomocí protiepidemických opatření, nikoli účetními triky a falšováním dat. Pro politiky to může být novinka, ale virus se fakt obalamutit nedá," uzavřel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: vef

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…