Profesor Gerloch: Rozsudek v kauze H-System? Příliš překvapivé to není

27.07.2018 19:03

Hostem Interview ČT24 byl právník a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. Řeč byla především o rozsudku Nejvyššího soudu ve věci H-Systemu.

Profesor Gerloch: Rozsudek v kauze H-System? Příliš překvapivé to není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Aleš Gerloch
reklama

„V určitých ohledech může být rozsudek překvapivý, ale při bližší analýze je zřejmé, že to příliš překvapivé není. Nejvyšší soud postupoval podle zákonné úpravy,“ řekl k rozsudku ve věci H-Systemu Gerloch.

„Ústavní soud má volnější ruce, kdybychom to řekli trochu neodborně, a ten by mohl korigovat tu striktní zákonnost a doplnit tím lidskoprávním pohledem,“ zmínil dále Gerloch k celé věci. Zástupci družstva Svatopluk se totiž zřejmě proti rozsudku Nejvyššího soudu obrátí na soud Ústavní. 

„Klienti v dané kauze mohou za spravedlivé považovat to, že mají nárok na obydlí, ale zase jiní můžou argumentovat, že nedostali vůbec nic a že takový postup je nespravedlivý,“ hovořil pak profesor Gerloch o spravedlnosti. „Právo je založeno na určitých formách, ve kterých jsou založeny právní normy,“ dodal také.

Jako problematické pak v rozsudku o H-Systemu vidí rychlost nutnosti vyklizení nemovitostí. „Vychází se ale z ustálené judikatury těchto lhůt,“ poznamenal profesor Gerloch. 

Závěrem se pak vyjádřil i k plagiátům diplomových prací, o nichž se nyní hovoří. A to zejména v souvislosti s rezignací ministryně spravedlnosti Taťány Malé i ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála. Prorektor Univerzity Karlovy Gerloch mimo jiné hovořil o časové náročnosti ověřování diplomových prací. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

10:56 Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

Ekolog a biolog Petr Blahut se domnívá, že naše společnost dramaticky ničí Zemi. Jako příklad správn…