Profesor Keller: Ať státní kasu naplní ti, co na to mají

19.02.2014 13:21 | Zprávy
autor: vfe

Na počátku loňského roku se Česká republika nepřipojila k dohodě 25 zemí Evropské unie o pravidlech rozpočtové kázně. Takzvaný fiskální pakt má zabránit vysokým schodkům a růstu zadlužení vlád. Za vysoké utrácení na úkor příjmů hrozí pokuta až do výše desetiny procenta HDP. Nad evropským opatřením se ve svém článku „Fiskální zajíc v pytli" zamyslel sociolog Jan Keller.

Profesor Keller: Ať státní kasu naplní ti, co na to mají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

Nová česká vláda bude přistoupení k dohodě projednávat ve středu. Na tom podle Kellera není nic špatného. Problém je ale v tom, že smlouva nestanovuje, jakým způsobem mají členské země své rozpočty upravit tak, aby byly vyrovnané. Mluví se pouze o zavedení „účinných strukturálních reforem“.

Bez omezení daňových úniků budou reformy připomínat utahování opasků

Keller předpokládá, že ANO bude bránit tomu, aby se příjmy státní pokladny zvyšovaly pomocí přímých daní či zdaňováním finančních operací a sektorů, které zneužívají svého postavení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Vendula Svobodová byl položen dotaz

Dá se nyní nějak zjistit, kdo z politiků využívá obecní bydlení?

Myslíte, že těch politiků jako Mrázová bude víc? A máte pro váš návrh, aby to, kdo z politiků využívá obecní byt bylo veřejné podporu u jiných stran? A nebylo by ještě lepší, kdyby se zásadně změnila kritéria pro přidělování takových bytů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zapadlo. Zvací dopis Danuše Nerudové

8:00 Zapadlo. Zvací dopis Danuše Nerudové

Europoslankyně Nerudová (STAN) se onehdy chlubila, že do sporu o koncesionářské poplatky zatáhla Evr…