Profesor Keller: Co Peake netuší...

06.09.2012 9:14

Vicepremiérka Karolína Peake prohlásila, že poslanci strany LIDEM budou pro církevní restituce hlasovat až poté, co bude přijat daňový balíček. Považuje za nutné, aby vláda, která chce rozdávat církvím, měla zajištěny příjmy do rozpočtu. Přitom prý ale nevidí, že kabinet bude muset do budoucna zajistit ještě mnohem vyšší příjmy.

Profesor Keller: Co Peake netuší...
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Vláda se vyjadřuje ke krizi vzniklé odtržením Karolíny Peake od Věcí veřejných

Na tento fakt upozorňuje sociolog Jan Keller ve svém komentáři pro deník Právo. Podle něj Karolíně Peake zřejmě nikdo neprozradil, že vláda, jejíž je členkou, chystá ve skutečnosti výdaje ještě vyšší, takže přijetí onoho "úsporného balíčku" rozhodně nebude stačit. Velkou dírou do rozpočtu se prý chystá Nečasova vláda udělat v souvislosti s penzijní reformou.

Podle Kellera je základní princip reformy jednoduchý: "Pokud si připlatíte měsíčně zhruba pětistovku, můžete nechat ve štychu dnešní seniory, kteří platili poctivě po celý život na důchody pro generaci svých rodičů," vysvětluje sociolog.

Asi je lepší, že Peake nic netuší...

A pokud by tuto výzvu vyslyšela polovina populace, jak předpokládá ministr financí, a převedla svá tři procenta z hrubého příjmu do některého ze soukromých fondů, chybělo by každý rok na výplatu penzí 25 až 30 miliard korun. "Buďto bude muset Karolína Peake a její přátelé už brzy zvednout ruku pro další zvyšování daní, anebo bude nutno ještě více oškubat důchodce," předpovídá Keller.

Sociolog vypočítává, že v takovém případě by chyběl každému ze seniorů ročně jeden měsíční důchod. "Buďto se tedy nepočítá do budoucna s výplatou důchodů na prosinec, anebo budou každý měsíc důchody kráceny o nějakých osm set korun. Pro Karolínu Peake a její stočlennou vládní stranu je možná lepší, že nic z toho netuší," uzavírá autor komentáře.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…