Profesor Keller o kampaních pro knížete: větší oblbování než za komunistů

24.10.2013 12:34

Profesor sociologie Jan Keller vystoupil na předvolebním programovém panelu ČSSD a kromě varování před demontáží sociálního státu, která nás prý vede do devatenáctého století, glosoval i kampaň pravicové TOP 09. Ta je podle něj ve vymývání mozků mladé generace mnohem šikovnější, než byli komunisté za normalizace.

Profesor Keller o kampaních pro knížete: větší oblbování než za komunistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

Připomněl, že v předchozím týdnu pronesl, že dnešní mladá generace je zmanipulována snad ještě víc než jeho generace za normalizace, což velmi rozlítilo šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho, který proti Kellerovi sepsal několik rozčílených článků. „Jak chce kritizovat současné mladé lidi, když sám v jejich věku kdysi vstoupil do zločinecké organizace (KSČ - pozn. red.), aby měl výhodu před ostatními?“ napsal mimo jiné o Kellerovi.   

„Vůbec ho nenapadlo, že já tu mladou generaci neurážím, jen konstatuji, že všechny ty kampaně jako 'volte Karla' jsou psychologicky mnohem lépe řemeslně udělány, než byly ty oblbovací kampaně v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech,“ uvedl Keller, načež se z publika ozval potlesk.

Pak již Keller vystoupil se svým připraveným vystoupením na téma role ČSSD v evropské integraci. Podle něj je klíčové, zda bude Evropa sjednocována na základě levicových, nebo pravicových myšlenek. Tuto myšlenku pak rozvinul ve varování před demontáží sociálního státu.

V poslední době jsme podle něj svědky situace, kdy se pravice snaží zlikvidovat sociální stát. Tím se podle něj opakuje proces, který vedl k divokému kapitalismu devatenáctého století. Zaměstnanecká společnost a sociální stát, dva hlavní výdobytky sociálního hnutí, jsou podle něj nyní pravicovými vládami likvidovány.

„Sociální stát je dnes pro pravici nepřítelem číslo jedna, protože provozuje to, co ona potřebuje zprivatizovat,“ upozorňuje sociolog. Sociální stát podle něj omezuje soukromé pojišťovny jako lobbistickou strukturu, která usiluje o to, aby se pojišťoval každý sám a využíval komerčních produktů pojišťoven. Proto pravicoví politici prosazují privatizaci sociálního státu.   


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

16:35 „Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Komentátor míní, že většina senátorů jsou pouze parodie, a stáří mo…