Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

18. 10. 2019 17:33

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění kolem toho podle jeho slov ilustruje stav naší současné společnosti. „Opět se dostala ke slovu ta část národa, která dobře posloužila minulým totalitním režimům,“ poznamenal Knížák.

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák
reklama

„Komunistická totalita nebyla založená na komunistech a disidentech. Komunisté vládli, disidenti protestovali. Život tvořila většina mlčící společnosti, která se dostatečně nevzpírala, naopak, vždy pro svoji slabost hledala alibi: budoucnost dětí, možná ztráta zaměstnání nebo naopak touha po postupu atd. Jedním z nejsilnějších elementů, který stmeloval komunisty vedený stát, byla autocenzura motivovaná strachem, často skrývaným. A ta se v naší společnosti opět rozrůstá a spokojenost se zvyšováním životní úrovně to jen podporuje. Zločiny z minulosti dnes nevadí,“ podotkl Knížák v komentáři.

Anketa

Kdyby za svého života Karel Gott kandidoval na prezidenta, volili byste ho?

59%
41%
hlasovalo: 22814 lidí
„Většině nevadí, že premiérem je bývalý nomenklaturní komunista, syn prominenta a sám komunistický prominent, spolupracovník StB, navíc notorický lhář zapletený do řady kriminálních kauz. Většině nevadí, že současný prezident boří prezidentské tradice, napíná Ústavu, vyřizuje si osobní účty a instantně mění názory,“ dodal.

„Většině nevadí, že funkcí jsou zbavováni lidé, kteří si dovolí luxus vlastního postoje. Stačí jí K. Gott a jeho cukerinový kýč a je jí jedno, že tento ‚velikán české kultury‘ přijal národního umělce od Gustáva Husáka, organizoval Antichartu a dělal všechno, aby vyhovoval minulému režimu. Ten mu za to poskytoval výhody, které jiní neměli. Neumíme být hrdí na ty, kteří neohnuli páteř, poněvadž ohnutou páteř měla většina národa,“ zmínil dále Knížák s tím, že podle jeho slov nevychováváme mladou generaci, aby byla hrdá na svoji minulost, poněvadž sami svou minulost zapíráme.

„Školství je celosvětově ve psí a my se rádi držíme v otrockém závěsu. Oblast umění je přesycena importovanými trendy, které tak potřebují netalentovaní, a vše originální zůstává ve stínu. Chováme se jako národ i jako jedinci poníženě. Vypadá to, že se brzy rozpustíme do Evropy. Zůstane jen pár lidových zvyků, které bude několik amatérských souborů ukazovat jako místní raritu z dob dávno minulých. O svobodu nestojíme,“ uzavřel Knížák a přidal na konec svého textu básničku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oběsil bych Lavrova, vypálil Pavel Novotný před ruskými novináři. Příběh je u konce. Policie rozhodla

21:37 Oběsil bych Lavrova, vypálil Pavel Novotný před ruskými novináři. Příběh je u konce. Policie rozhodla

Není to tak dávno, kdy se kontroverzní politik a starosta Řeporyjí Pavel Novotný postaral o rozruch …